The historical process of the formation of the orthodox church of ukraine in 2019: Church, state, and state-building
2019'da Ukrayna Ortodoks kilisesinin kurulmasının tarihsel süreci: kilise, devlet ve devlet-inşası
- Tez No: 902150
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tez, Ukrayna cumhurbaşkanlarının Ukrayna'da otosefal bir Ortodoks kilisesi kurma çabalarını incelemekte; 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, önceki girişimler başarısız olurken bu Kilisenin 2019'da nasıl başarılı bir şekilde kurulduğunu anlamaya çalışmaktadır. Ayrıca Sovyet sonrası Ukrayna'da devlet inşası sürecinde Kilisenin önemini tartışmaktadır. Bu amaçla, 2019 ve 2020 yıllarında Kıyiv'de (Ukrayna) ve 2022 ve 2023 yıllarında Ankara'da (Türkiye) yarı yapılandırılmış elit ve uzman mülakatları gerçekleştirilmiştir. Mülakat verilerine dayanarak bu tez, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin kurulma nedenlerinin çok boyutlu ve çok yönlü olduğunu savunmaktadır. Dolayısıyla oluşum sürecini tek bir faktörle açıklamak aşırı basitleştirme olacaktır. Tez ayrıca Rusya'nın, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve devlet egemenliğini ihlal etmesinin, Ukrayna'da otosefal bir Ortodoks kilise kurma ihtiyacını tetiklediğini öne sürmektedir. Bu nedenle çalışma, 2013'ten itibaren yaşanan olaylar zincirinin, 2019'da Ukrayna Ortodoks Kilisesinin kurulması için elverişli ulusal ve uluslararası koşulları yarattığını ve dönemin cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun bu koşulları Kilisenin kurulması yönünde başarılı bir şekilde harekete geçirdiğini ileri sürmektedir. Ukrayna Ortodoks Kilisesinin, Ukrayna ve Rusya ilişkilerindeki rolünü tarihsel bir perspektiften ele alan ve Doğu Ortodoksluğunda otosefal Ortodoks Kilisesinin kurumsal özelliklerini inceleyen bu tez, Rusya'nın etkisinden kurtulmuş bağımsız bir Ukrayna kilisesinin kurulmasının egemen bir Ukrayna devleti ve kurumsal konsolidasyon için hayati önem taşıdığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the Ukrainian presidents' endeavors to create an autocephalous Orthodox church in Ukraine and tries to understand how this Church was successfully established in 2019, while previous attempts failed following the dissolution of the Soviet Union in 1991. Also, it discusses the significance of the Church in post-Soviet Ukraine state-building process. To this end, semi-structured elite and expert interviews in Kyiv (Ukraine) in 2019 and 2020 and Ankara (Turkey) in 2022 and 2023 are conducted. Based on the interview data, this thesis argues that the reasons for establishing the Orthodox Church of Ukraine are multidimensional and multifaceted. Thus, it would be an oversimplification to explain the formation process with one specific factor. It also suggests Russia's violation of Ukrainian territorial integrity and state sovereignty triggered the need to establish an autocephalous Orthodox Church in Ukraine. Therefore, this study proposes that the chain of events since 2013 created favorable national and international conditions for the creation of the Orthodox Church of Ukraine in 2019, and the then president Petro Poroshenko successfully mobilized these conditions toward forming the Church. Addressing the role of the Orthodox Church of Ukraine in Ukrainian and Russian relations from a historical perspective and examining the institutional characteristics of the autocephalous Orthodox Church in Eastern Orthodoxy, this thesis argues that establishing an independent Ukrainian church, freed from Russia's influence, is vital for a sovereign Ukrainian state and institutional consolidation.