Unsaturated soil properties of intact samples of Ankara clay
Ankara kilinin sağlam örneklerinin doymamış özellikleri
  1. Tez No: 902336
  2. Yazar: MAHAM BASHARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ KARTAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ankara şehri ağırlıklı olarak yüksek derecede plastik, çok sert ve çatlaklı kil türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 15 m derinlikte su tablasına rastlanmaktadır. Bu aslında Ankara'nın hakim toprağının doymamış kil olduğu anlamına gelir. Doygun olmayan zeminlerin davranışı, esas olarak emme etkisinden dolayı, doymuş zeminlerden oldukça farklıdır. Bu nedenle Ankara zeminlerinin çeşitli gerilme ve emme yükleri altındaki davranışının ayrıntılı olarak incelenmesi zorunludur. Bu çalışma, Ankara kilinin çeşitli doygunluk derecelerinde çeşitli yüklemelere maruz kalan doygun olmayan davranışını araştırmaktadır. Bölgenin her yerinden örnekler toplandı ve bunların önemli özelliklerinin yanı sıra davranışlarını belirlemek için testler yapıldı. Testlerin sonuçları, Ankara kilinin tamamen doygun durumda bile sahip olabileceği yüksek emme değerlerine (~38 MPa) işaret etmektedir. Ayrıca doygunluk derecesindeki azalmayla birlikte kesme ve basınç dayanımındaki beklenmedik derecede düşük artışa ilişkin bilgi sağlarlar. Son olarak Ankara kilinin davranışını Barselona Temel Modeli (BBM) kullanılarak modelleme girişimi gerçekleştirildi. Kalibrasyon sonuçları, BBM'nin Ankara kilinin yüksek emmelerdeki kırılgan davranışını doğru bir şekilde yakalayamadığını kanıtlıyor.
Özet (Çeviri)
The city of Ankara is home to predominantly clays which are highly plastic, very stiff and fissured. Moreover, water table is encountered at a depth of 15m. This essentially means that the prevalent soil of Ankara is unsaturated clay. The behavior of unsaturated soils is quite different than that of saturated soils, mainly due to the influence of suction. For this reason, it is imperative that the behavior of Ankara soils be studied in detail under various modes of stress and suction loadings. This study investigates the unsaturated behavior of Ankara clay subject to various loadings at various degrees of saturation. Samples were collected from all over the region and tests were performed to determine their crucial properties as well as behavior. The results of the tests demonstrate the high values of suction Ankara clay can have even when fully saturated (~38 MPa). They also provide insight into the unexpectedly low increase in shear and compressive strength with a decrease in the degree of saturation. Finally, an attempt to model the behavior of Ankara clay using the Barcelona Basic Model (BBM) was carried out. Results of the calibration prove that BBM fails to accurately capture the brittle behavior of Ankara clay at high suctions.