Suriye iç savaşı sonrası Türkiye'ye gelen Suriyelilerin AB–Türkiye diplomatik ilişkilerine etkileri
The effects of Syrians on Türkiye about EU-Türkiye diplomatic relations
  1. Tez No: 902488
  2. Yazar: EROL NAGAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YETKİN AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın temel amacı, Suriye İç Savaşı sonrası Türkiye'ye gelen Suriyelilerin Türkiye – AB diplomatik ilişkilerine etkileri olup olmadığını, varsa bu etkilerin ne yönde olduğunu incelemektir. Bu çerçevede literatür taraması yapılmış, raporlardan yararlanılmış ve vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'ye gelen Suriyelilerin Türkiye – AB diplomatik ilişkilerine etkilerini inceleyebilmek için Suriye İç Savaşı'nın başladığı 2011'den sonraki Türkiye – AB ilişkileriyle 2011 öncesi Türkiye – AB ilişkileri karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'ye gelen Suriyelilerin demografik bir güç olarak görülüp, bu açıdan Türkiye ve AB diplomatik ilişkilerine etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu etki, AB ve Türkiye tarafından, Türkiye'deki Suriyelilerin çıkarlar ve reel politik bağlamında değerlendirilmeleri doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Daha net ortaya koymak için durum çalışması yapılmış, Geri Kabul Anlaşması ve vize serbestisi gibi konularda tarafların tutumları incelenmiştir. Hem Türkiye hem de AB tarafı, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde ortaya çıkan vize serbestisi ve katılım müzakerelerinin hızlandırılması gibi konularda Türkiye'deki Suriyelileri bir pazarlık aracı olarak kullanmış, AB tarafı kendi ekonomik ve demografik yapısını korumak amacıyla Suriyelilerin Türkiye'de kalması için Türkiye'ye birtakım tavizler vermeyi teklif etmiştir. Türkiye ise bu durumu kendi ulusal çıkarları ve reel politik çerçevesinde değerlendirerek AB'ye karşı avantaj elde etmeye çalışmıştır. Sonuç olarak Türkiye'deki Suriyelilerin Türkiye – AB diplomatik ilişkilerinde belirleyici bir etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine whether Syrians who came to Türkiye after the Syrian Civil War had an impact on Türkiye - EU diplomatic relations, and if so, in what direction these effects were. In this context, literature review was conducted, reports were used and case analysis method was used. In order to examine the effects of Syrians coming to Türkiye on Türkiye - EU diplomatic relations, Türkiye - EU relations after 2011, when the Syrian Civil War started, were compared with Türkiye - EU relations before 2011. As a result of the research, it was concluded that Syrians coming to Türkiye are seen as a demographic force and in this respect they affect the diplomatic relations between Türkiye and the EU. This impact emerges in line with the evaluation of Syrians in Turkey by the EU and Turkey in terms of their interests and realpolitik. To make it clearer, a case study was conducted and the attitudes of the parties on issues such as the Readmission Agreement and visa liberalization were examined. Both Türkiye and the EU side used Syrians in Türkiye as a bargaining tool on issues such as visa liberalization and acceleration of accession negotiations, which emerged during Türkiye's EU accession process, and the EU side tried to force Syrians to stay in Türkiye in order to protect its own economic and demographic structure. He offered to make some concessions to Türkiye. Türkiye, on the other hand, tried to gain an advantage against the EU by evaluating this situation within the framework of its own national interests and realpolitik. As a result, it has been revealed that Syrians in Türkiye have a decisive impact on Türkiye - EU diplomatic relations.