Salâh Abdulfettâh el-Hâlidî'nin 'el-Kasasu'l-Kur'ânî' adlı eserinde Peygamber kıssalarını yorumlama metodu
The Method of interpreting the Prophet's Parables in Salāh ʿAbd al-ʿAbd al-Fattāh al-Kālidī's 'al-Qasas al-Qurʾānī'
- Tez No: 903399
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmamızda Salâh Abdulfettâh el-Hâlidî'nin“el- Ḳaṣaṣu'l-Ḳur'ânî -ʿArḍu Veḳâiʿa ve Taḥlîlü Eḥdâs̱- ”adlı eseri özelinde Hâlidî'nin peygamber kıssalarını yorumlama metotlarını tespit etmeye gayret ettik. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Giriş bölümünde araştırmamızın konusu, önemi, yöntemi, kaynakları, hedefi, amacı, sınırlılıkları ve literatür taramasına değinilmiştir. Ardından birinci bölümde Kur'ân ve peygamber kıssaları hakkında genel bir malumat verdikten sonra ikinci bölümde Hâlidî'nin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri tanıtılmıştır. Son bölümde ise tezimizin ana teması olan Hâlidî'nin peygamber kıssalarını ele alırken takip ettiği yöntemleri ortaya koymaya çalıştık. Hâlidî'nin peygamber kıssalarını işlerken dayandığı yöntemleri metin tahlili usulüyle tespit etmeye çalıştık. Çağdaş bir yazar olan Hâlidî, peygamber kıssalarını isrâilîyât olmadan, kapalı bırakılan kısımlara girmeden, sahih kaynaklar ışığında aktarıp daha sonra bu çerçevede kıssaları tahlil etmektedir. İçtimaî tefsir ekolünün uygulayıcısı olan müellif kıssalarda da bu tavrını sergilemiştir. Kıssanın indiği dönemdeki tarihi gerçekliğini kabul edip bununla ilgili konum tespit çabası içinde olan müellif ayrıca kıssaların modern dönem insanına sunduklarına da eğilir. Kıssaların daha çok sosyal hayata hitap eden yönüne dikkat çeken Hâlidî'nin bu metodu kıssaların çağdaş bir yorumu olarak dikkat çekmektedir. Yine Hâlidî'yi Seyyit Kutub ve Müslüman Kardeşler'in etkileriyle dava-aksiyon ekolünden görebiliriz. Peygamber kıssalarını ele alma metodunu da içtimaî tefsir ekolüne dahil edebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, we have endeavored to identify al-Khalidī's methods of interpreting the parables of the prophets in Salāh ʿAbd al-ʿAbd al-Fattāḥ al-Khalidī's“al-Ḳaṣaṣu'l-Ḳurʾānī - ʿArḍu Waḳāiʿa wa Taḥlīlü Eḥdās̱-”. Our study consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the subject, importance, method, sources, goal, purpose, limitations, and literature review of our research are mentioned. Then, after giving a general information about the Qur'an and prophet parables in the first chapter, the second chapter introduces the life, scholarly personality and works of Khalidī. In the last chapter, we tried to reveal the main theme of our thesis, which is the methods that al-Khalidī followed while dealing with the prophet's parables. We tried to determine the methods that al-Khalidī relied on while dealing with the prophet's parables through textual analysis. As a contemporary author, al-Khalidī narrates the prophet's parables in the light of authentic sources, without isrâilîyât, without going into the parts that are left unclear, and then analyzes the parables within this framework. The author, who is a practitioner of the school of internal exegesis, also exhibited this attitude in the parables. The author, who accepts the historical reality of the parable in the period when it was revealed and strives to determine its position, also focuses on what the parables offer to the people of the modern period. This method of al-Khalidī, who draws attention to the aspect of the parables that appeals more to social life, draws attention as a contemporary interpretation of the parables. Again, we can see Khalidī from the school of da'wah-action with the influence of Sayyid Qutb and the Muslim Brotherhood. His method of dealing with the Prophet's parables can also be included in the social exegesis school