Prostat kanserinin 〖MoO〗_(3-x) tabanlı nanomalzeme ile fotodinamik tedavi uygulaması
Application of photodynamic therapy of prostate cancer with MoO__(3-x) based nanomaterials
- Tez No: 903513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanser henüz kesin tedavisi bulunmaması ve her geçen yıl artan ölüm oranları ile bilimsel çalışmaların önemli konu başlıklarından biridir. Kanserler bulundukları dokunun isimleri ile adlandırılırlar. Kadınlarda en yaygın görülen kanser türü meme kanseridir. Bu durum erkek bireylerde prostat kanseridir. Prostat kanseri her yıl binlerce erkek bireyin yakalandığı ve çeşitli faktörlerin etkisi ile ölümle sonuçlanan kanser türlerindendir. Gelişen teknolojiler ile çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiş olsa da henüz net bir sonuca ulaşılamamıştır. Biyomedikal mühendisleri ve biyomühendislerce birçok çalışma yapılmış olsa da önemli bir tedavi potansiyeli olan fotodinamik terapi (FDT) henüz klinik uygulamada sınırlı bir yere sahiptir. Bu çalışmanın da temelini oluşturan FDT, tek başına belirli dezavantajlara sahip bir tedavi türüdür. Bu amaçla nanobilimciler FDT'nin antikanser özelliğinin desteklenmesi amacıyla nanoparçacıkları (NP) geliştirmişlerdir. Farklı özelliklerde NP'lar farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu çalışmada suda çözünebilme özelliği olan ve literatürde sıklıkla karşılaşmadığımız NP olan molibdenium trioksit (MoO_3) kullanılmıştır. Bu malzemenin tek başına toksisite oluşturmaması ve özelliklerinin desteklenmesi amacıyla nadir toprak elementleri (NTE) kullanılmıştır. MoO_3-NTE NP'larının ve FDT+ MoO_3-NTE NP'ların prostat kanser hücre hattı (PC3) üzerindeki etkinliğinin araştırılması için yapılan bu çalışmada 0,1mg/ml ;0,2 mg/ml ve 0,4 mg/ml neodmyum ve itterbium kullanılmıştır. Antikanser etkinliğinin anlaşılması için yapılan çalışmalar göstermiştir ki malzemenin bir potansiyeli mevcuttur ancak geliştirilmeye ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer, due to the lack of a definitive treatment and increasing mortality rates every year, remains a significant focus of scientific research. Cancers are named after the tissues in which they originate. While the most common cancer type in women is breast cancer, prostate cancer is predominant in men. Prostate cancer affects thousands of men annually and is one of the cancer types that result in death due to various factors. Despite advancements in technology, a conclusive treatment for cancer has yet to be found. Although many studies have been conducted by biomedical and bioengineering researchers, photodynamic therapy (PDT) holds significant potential as a treatment method, albeit with certain drawbacks as a standalone therapy. Therefore, nanoscientists have developed nanoparticles (NPs) to support the anti-cancer properties of PDT. NPs with different characteristics are utilized for various purposes. In this study, molybdenum trioxide (MoO_3) NPs, possessing water solubility and a rarely encountered feature in the literature, were utilized. To enhance the properties of this material and prevent potential toxicity when used alone, rare earth elements (REEs) were employed. The effectiveness of MoO_3-REE NPs and FDT + MoO_3-REE NPs was investigated on the prostate cancer cell line (PC3). Neodymium and ytterbium were used at concentrations of 0.1 mg/ml, 0.2 mg/ml, and 0.4 mg/ml for this study. While the findings suggest the potential of the material, further development is warranted.