Active cell balancing with bidirectional CUK converter
Çift yönlü CUK dönüştürücü ile aktif hücre dengeleme
- Tez No: 903860
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çok hücreli pil paketlerinde batarya yönetim sistemi pilin güvenlik sistemidir ve voltaj, akım, sıcaklık gibi değerlerin güvenli sınırlar içinde tutulmasından sorumludur. En önemli işlevlerinden biri seri bağlı akü hücreleri arasındaki gerilim farkından kaynaklanan dengesizlikleri ortadan kaldırmaktır. Aktif ve pasif topolojiler, hücreler arasındaki voltaj farklarını telafi etmek için kullanılır. Pasif hücre dengelemede fazla enerji bir direnç üzerinden ısı enerjisi olarak dağıtılırken, aktif hücre dengeleme sistemlerinde fazla enerji hücreler arasında aktarılarak verim artırılır. Bu çalışmada, modüler ve dönüştürücü tabanlı bir aktif dengeleme topolojisi sunulmaktadır. Tasarımda izole cuk çevirici modüller seri bağlı her akü hücresine karşılık gelen çift yönlü enerji aktarımı gerçekleştirmektedir. Böyle bir modüler tasarım, seri bağlı pil hücrelerinin dengelenmesi için iyi bir esnekliğe ve genişletilebilirliğe sahiptir. İzole çift yönlü cuk çevirici devresi ve denkleştirme denetleyicisi tasarlanarak seri bağlı beş pil hücresi şarj, deşarj ve boşta durumlarında ayrı ayrı test edilmiştir. Önerilen topolojiye oransal integral kontrol ve bulanık mantık kontrol yöntemleri uygulanmış ve Matlab/Simulink programı ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In multi-cell battery packs, the battery management system is the safety system of the battery and is responsible for keeping values such as voltage, current, and temperature within safe limits. One of its most important functions is eliminating the imbalances caused by the voltage difference between the battery cells connected in series. Active and passive topologies are used to compensate for voltage differences between cells. In passive cell balancing, excess energy is dissipated as heat energy over a resistor, while in active cell balancing systems, excess energy is transferred between cells, thus increasing efficiency. In this study, a modular and converter-based active balancing topology is presented. In the design, isolated cuk converter modules perform bidirectional energy transfer corresponding to each battery cell connected in series. Such a modular design has good flexibility and extensibility for balancing series-connected battery cells. By designing an isolated bi-directional cuk converter circuit and equalization controller, five battery cells connected in series were tested separately in charging, discharging, and idle states. The proportional integral control and fuzzy logic control methods have been applied to the proposed topology and verified with the Matlab/Simulink program.