Deneysel künt kafa travmasında nonkompetitif eksitatör aminoasit reseptör antagonisti Memantin'in etkileri
The Effect of noncompetitive excitatory aminoacid receptor antagonist- Memantine - in experimental blunt head trauma
- Tez No: 90390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, deneysel kunt kafa travması sonrası gelişen ikincil beyin hasarlarının önlenmesinde nonkompetitif eksitatör reseptör antagonist! olan Memantin'in etkiliği araştırıldı. Elli adet Wistar- Albino sıçan üç gruba ayrıldı. Grup Fe (10 adet) yalnızca travma öncesi cerrahi girişimleri uygulandı. Grup II ve Grup ÜT deki (20'şer adet) sıçanların sol hemisferleri üzerine serbest ağırlık düşürme modeli ile kunt kafa travması oluşturuldu. Grup IU'deki sıçanlara travma sonrası 15. dk'da 10 mg/kg, ip. yol ile Memantin verildi. Tüm gruplarda 1. ve 24. saatlerde nörolojik durum değerlendirmesi, ve 24. saatte öldürülmeleri sonrası beyin dokusu su içeriği ve hemorajik nekroz volüm ölçümü yapıldı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Kafa travmasının nörolojik değerlendirme skorunu, beyin dokusu su içeriğini artırdığı ve travma uygulanan hemisferde hemorajik nekroz oluşturduğu görüldü. Grup H'de 1. saat nörolojik değerlendirme skoru ortalaması 15,4, 24. saat nörolojik değerlendirme skoru ortalaması 9,6 iken, Grup III' bu değerler sırası ile 13,1 ve 7,1 olarak bulundu. Grup II ile III' de travma uygulanan hemisferde, nekroz alanı komşuluğundaki beyin dokusu su oranlan arasında (Grup II: L2%su ortalaması= 82,8; Grup III: L2%su ortalaması= 81,4) istatiksel anlamlı farklılık saptandı. Grup Il'de hemorajik nekroz volümü ortalaması 146,3 mm3, Grup ni'de ise 69,4 mm3 olarak hesaplandı ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kunt kafa travma sonrası 15. dk'da verildiğinde nonkompetitif eksitatör aminoasit reseptör antagonisti Memantin, nörolojik değerlendirme skoru, beyin dokusu su oram (beyin ödemi) ve hemorajik nekroz volümü üzerinde iyileştirici etki gösterdi. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT of NONCOMPETITIVE EXCITATORY AMINOACİD RECEPTOR ANTAGONIST -MEMAN1TNE- in EXPERIMENTAL BLUNT HEAD TRAUMA The aim of this study, was to determine the effect of noncompetitive excitatory aminoacid receptor antagonist -Memantine- in secondary cerebral injury after experimental blunt head trauma. Fifty Wistar- Albino rats were divided into three groups. Group I (10 rats) were surgically prepared but received no trauma. Groups II and HI (20 rats each, total 40 rats) received blunt head trauma on the left hemisphere, using a free-falling plate method. Rats in Group II recevied 10 mg/kg ip Memantine, 15 minutes after head trauma. Neurological scores, were determined in all groups at one and 24 hours after trauma. Then rats were sacrified, and the cerebral water content and the volume of hemorrhagic necrosis were determined in brain specimens. Results were statistically evaluated using the Kruskal-Wallis ANOVA, Mann- Whitney U and Wilcoxon t test. Head trauma increased the neurological score; as well as the brain water content, and the hemorrhagic necrosis in the injured hemisphere. In Group II, the mean neurological score was 15.4 and 9.6 in one and 24 hours respectively; whereas in Group EQ, corresponding mean scores were 13.1 and 7.1. In Groups II and III the difference in brain water content at the periphery of hemorrhagic necrosis area was significantly different in the untreated and the treated Groups (L2% mean water: 82.8 in Group II v.s. 81.4 in Group HI). The mean volume of hemorrhagic necrosis were 146.3 mm3 vs. 69.4 mm3 in Groups II and III respectively; and 53the difference was statistically significant (p< 0.05). We conclude that, Memantine, the noncompetitive excitatory aminoacid receptor antagonist, when adminestered in 15 minutes after head trauma, was effective in improvement of the neurological score; the reduction of the brain water content (edema), and the volume of hemorrhagic necrosis. 54