Bağlanma stillerinin sosyal medya bağımlılığına ve tercihlerine etkisi
- Tez No: 903999
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada bireylerin bağlanma stillerinin sosyal medya bağımlılığına ve tercihine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklemden 18 yaş üstü birey olmak üzere 234 kadın ve 66 erkek toplam 300 kişi seçilmiştir. Bireylerin bağlanma stillerinin belirlenmesi için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri Kısa Formu (YİYE-II-K) ve sosyal medya bağımlılığının belirlenmesi için ise Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu kullanılmıştır. Bağımlılığı olmayan katılımcıların yaşları, yüksek ve çok yüksek bağımlı katılımcıların yaşlarından büyük olduğu saptanmıştır Katılımcıların Facebook, Discord kullanıp kullanmaması ve sosyal medya bağımlılığı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki görülmezken Instagram, Twitter kullanan ve kullanmayan katılımcıların SM bağımlılığı düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Kaygılı bağlanmaya sahip bireyler Facebook ve Twitter platformundansa Tiktok platformunu seçtikleri gözlemlenmiştir. Kaçıngan bağlanması olan bireyler Instagram'a kıyasla Facebook platformunu seçtiği tespit edilmiştir. Ortalama olarak en yüksek kaygılı bağlanma seviyesi SM bağımlılığı yüksek düzeyde olanlarda, en az kaygılı bağlanma seviyesi ise SM bağımlılığı olmayanlarda tespit edilmiştir. Katılımcıların kaçıngan bağlanma seviyeleri ile sanal tolerans düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Katılımcıların kaygılı bağlanma seviyeleri ile sanal tolerans düzeyleri ve sanal iletişim düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Instagram kullanıcılarının sanal tolerans düzeyleri, Twitter kullanıcılarının sanal tolerans düzeylerinden anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür Bu araştırma, psikolojik faktörler ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiye dair literatüre katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of individuals' attachment styles on social media addiction and platform preferences. A sample of 300 individuals over the age of 18, consisting of 234 women and 66 men, was selected. The Experiences in Close Relationships Scale – Short Form (ECR-SF) was used to determine the participants' attachment styles, and the Social Media Addiction Scale – Adult Form was used to assess their social media addiction levels. It was found that participants without social media addiction were older than those with high or very high levels of addiction. No significant relationship was found between the use of Facebook or Discord and social media addiction levels. However, a statistically significant difference was observed between the social media addiction levels of Instagram and Twitter users versus non-users. Individuals with anxious attachment were more likely to prefer TikTok over Facebook and Twitter. Those with avoidant attachment were found to prefer Facebook over Instagram. On average, the highest level of anxious attachment was observed among individuals with high social media addiction, while the lowest level of anxious attachment was observed among those without addiction. A negative correlation was found between avoidant attachment levels and virtual tolerance among the participants. Positive correlations were found between anxious attachment levels and both virtual tolerance and virtual communication levels. Additionally, Instagram users had significantly higher virtual tolerance levels compared to Twitter users. This study aims to contribute to the literature on the relationship between psychological factors and social media addiction.