Seismic assessment of existing reinforced concrete building with simplified lateral mechanism analysis (SLAMA) method
Mevcut betonarme binanın basitleştirilmiş yanal mekanizma analizi yöntemi ile sismik değerlendirmesi
- Tez No: 904164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK CAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Her yıl Türkiye'de ve dünyada çok sayıda deprem meydana gelmektedir. Bazı depremler önemli can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bu sonuçlar depreme dayanıklı yapıların hayati önemini vurgulamaktadır. Türkiye'de 2018'den önce inşa edilen binaların büyük bir oranı günümüz teknik standartlarını ve geçerli deprem yönetmeliklerini karşılayamamaktadır. Mevcut bina stoğu, en yüksek riskli yapılardan başlanarak sistematik olarak depreme karşı güçlendirilmeli veya yıkılıp yeniden inşa edilmelidir. Yapıların sismik risk durumu, bilgisayar destekli doğrusal olmayan analizlerle incelenebilir. Ancak mevcut tüm yapıların bu şekilde incelenmesi çok büyük zaman ve maliyet gerektirir. Bu nedenle, incelenecek yapı sayısı, sokak gözlemleriyle yapılan hızlı değerlendirmeler veya daha kapsamlı hızlı değerlendirme yöntemleriyle azaltılabilir. Bu çalışmada Yeni Zelanda Deprem Mühendisleri Derneği tarafından yapıların sismik risk belirlenmesi için önerilen Basitleştirilmiş Yanal Mekanizma Analizi yöntemi (BYMA/SLaMA) kullanılarak betonarme bir bina incelenmiştir. Dayanım hiyerarşisi yöntemi kullanılarak kiriş-kolon birleşim bölgelerinde beklenen hasar durumları elde edilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında incelenen bina SeismoBuild programı kullanılarak TBDY-2018'e göre doğrusal olmayan itme analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizler ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda BYMA yönteminin avantajları, dezavantajları ve tutarlığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous earthquakes occur in Türkiye and around the world, resulting in significant loss of life and property. This highlights the crucial importance of earthquake-resistant structures. It's worth mentioning that a considerable amount of buildings in Türkiye constructed before 2018 may not satisfy today's technical standards and current earthquake codes, which poses a significant risk. The existing building stock should be systematically strengthened against earthquakes, starting with the highest risk structures or demolished and rebuilt. The seismic risk level of structures can be investigated by computer-aided nonlinear analyses. However, scanning all existing structures in this way requires a great deal of time and cost. Therefore, the number of structures to be examined can be reduced by rapid assessments made with street observations or more comprehensive rapid assessment methods. In this study, a reinforced concrete building was investigated using the Simplified Lateral Mechanism Analysis (SLaMA) method recommended by the New Zealand Earthquake Society for determining the seismic risk of structures. Expected damage conditions in the beam-column joints were obtained using the strength hierarchy method. In addition, the building was investigated using the SeismoBuild program with nonlinear pushover analysis and nonlinear time history analysis according to Turkish Buildings Earthquake Code (TBEC,2018). As a result of the study, the advantages, disadvantages and consistency of the SLaMA method were stated.