Sinemada distopik anlatılar 'Gölgeler içinde' üzerine bir analiz
Dystopian narratives in cinema an analysis of 'In the shadows'
- Tez No: 904414
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın ana eksenini karanlık ve karamsar gelecek tasvirleri olan distopik anlatılar oluşturmaktadır. Bilimkurgunun bir alt türü olan ve yaratıldıkları dönemin kendine özgü şartlarından kaygılarından beslenen distopik anlatılar özellikle sinemada karanlık, korkutucu bir geleceği resmetmektedirler. Dünyanın ve insanlığın mevcut durumundaki işleyişin sorunların tedbir alınmazsa ulaşabileceği noktaları gözler önüne seren bu analtılar, insanları bunaltıcı, karamsar bir gerçekliğin içine sürüklerler. Genellikle teknollojik ilerleme, doğal ve küresel felaketler, nüfus artışı, kuraklık, açlık, insan neslinin tükenmesi, uygarlık krizi, kontrol, gözetim, totaliter iktidar, bireyseliğin, insani vasıfların kaybı gibi temalar etrafında şekillenen anlatılar insanlığa uyarı niteliğindedir. Çalışmada“Gölgeler İçinde”filminin türe özgü distopik yapısının belirtilen unsurlar doğrultusunda çözümlenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main documents of this study consist of dystopian narratives, which are dark and pesimistic depictions of the future. Dystopian narratives which are qa sungenre of scince fiction and nourished by the uniq conditions and concerns of period they create portray a dark, progressive future, especially in cinema. These narratives which reveal the proliferation of humanity around the world and in the current situaitons, will drag people in a depressing pessimistic reality if no action is taken. In the study, teh elements of genre specific dystopian structure of the movie“In The Shadows”were analyzed.