Adölesanların siber sağlık durumu ile dijital ebeveynlik arasındaki ilişki
The relationship between adolescents' cyberhealth status and digital parenting
  1. Tez No: 904452
  2. Yazar: BÜŞRANUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma adölesanların siber sağlık durumları ile dijital ebeveynlik arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırma toplam 600 adölesan ve ebeveyni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Öğrenci Siber Sağlık Ölçekleri ve Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare, t testi, Anova, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Tukey ileri analizi kullanılmıştır. Adölesanların yaklaşık yarısı kız (%53,8) ve 12 yaşındaydı(%40,7). Araştırmaya katılan ebeveynlerin %66,7'si annelerdi. Adölesanların Öğrenci Siber Sağlık Ölçeği (ÖSSÖ) toplam puan ortalaması 161,07±20,45'tir. İnternet bağımlılığı, çevrimiçi nezaket, çevrimiçi uygunsuz içerik ve telif hakkına yönelik orta, siber zorbalık, çevrimiçi mahremiyet ve çevrimiçi güvenliğe yönelik yüksek düzeyde farkındalığa sahiptiler. Günlük internet kullanım süresi 30 dk ve daha az olan ve internette karşılaştığı olayları ebeveynine anlatan adölesanların siber sağlık farkındalıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Okul türü, teknolojik araç türü ve kullanım yeri gibi bazı değişkenlerin adölesanların siber sağlık farkındalığını etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ebeveynlerden elde edilen Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği puan ortalaması ise 40,8±5,23'tür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive correlational design to examine the relationship between adolescents' cyber health status and digital parenting. The study was conducted with 600 adolescents and their parents. Personal information form, Student Cyber Health Scales and Digital Parenting Attitude Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, chi-square, t-test, ANOVA, Repeated measures ANOVA and Tukey's were used to evaluate the data. About half of the adolescents were girls (53.8%) and 12 years old (40.7%). 66.7% of the parents were mothers. Adolescents' the mean score on the Student Cyber Health Scale(SCHS) was 161.07±20.45. They had moderate awareness of Internet addiction, online courtesy, online inappropriate content and copyright, and high awareness of cyberbullying, online privacy and online safety. It was found that adolescents who use the internet for 30 minutes or less per day and told their parents about the events they encountered on the internet had higher cyber health awareness. It was concluded that some variables such as school type, technological tool type and place of use did not affect the cyber health awareness of adolescents. The mean score of the Digital Parenting Attitude Scale obtained from the parents was 40.8±5.23.