Sayısal yükseklik modeli tabanlı solar enerji potansiyelihesaplamaları: Eskişehir örneklemi
Digital elevation model based solar energy potentialcalculations: Eskişehir sample
  1. Tez No: 904521
  2. Yazar: GİZEM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYE NİHAN ÇABUK, DOÇ. DR. SÜLEYMAN SEFA BİLGİLİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Enerji taleplerinin daha etkin ve çevre dostu yaklaşımlarla karşılanması ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimi artırmıştır. Bu çerçevede, yatırım maliyetinin çok kısa bir zamanda karşılanması ve çevreye olumsuz etkisi bulunmaması güneş enerjisini ön plana çıkartmaktadır. Güneş enerjisinden etkin bir biçimde yararlanabilmek için solar radyasyon potansiyelinin doğru bir şekilde tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada Eskişehir iline ait farklı çözünürlükteki Sayısal Yükseklik Modelleri (SYM) kullanılarak, ArcGIS yazılımının Area Solar Radiation (ASR) ve Point Solar Radiation (PSR) araçlarında, çalışma alanına en uygun radyasyon parametreleri ve topografik parametreler optimize edilmeye çalışılmıştır. Optimize edilen bu değerler kullanılarak alansal ve noktasal olmak üzere iki farklı şekilde solar radyasyon hesabı yapılmış ve hem girdi veri çözünürlüğünün hem de farklı parametre değerlerinin hesaplanan solar radyasyon değerleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Hesaplama sonuçları gözlem istasyonlarında ölçülen 2022 yılı yıllık toplam global güneş radyasyonu verileriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma işleminde hesaplamalara ait karesel ortalama hata (RMSE) oranı ve bağıl hata hesaplanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde noktasal bazlı hesaplamalarda en iyi sonucu 0.06 bağıl hata ile SRTM verisi, alansal bazlı ortalama solar radyasyon değerleri hesabında en iyi sonucu 0.0 bağıl hata ile TANDEM-X verisi ve alansal bazlı hesaplamalarda istasyon noktalarında hesaplanan değerler incelendiğinde en iyi sonucu 0.18 bağıl hata ile SRTM verisi vermiştir.
Özet (Çeviri)
The need to meet energy demands with more effective and environmentally friendly approaches has increased the tendency towards renewable energy sources. In this context, the fact that the investment cost is covered in a very short time and does not have a negative impact on the environment brings solar energy to the fore. In order to benefit from solar energy effectively, it is extremely important to accurately determine the solar radiation potential. In this study, by using Digital Elevation Models (DEM) of different resolutions of Eskişehir province, the most suitable radiation parameters and topographic parameters for the study area were tried to be optimized in the Area Solar Radiation (ASR) and Point Solar Radiation (PSR) tools of the ArcGIS software. Using these optimized values, solar radiation was calculated in two different ways, area and point, and the effect of both input data resolution and different parameter values on the calculated solar radiation values was analyzed. The calculation results were compared with the annual total global solar radiation data for 2022 measured at observation stations. In the comparison process, the mean square error (RMSE) rate and relative error of the calculations were calculated. When the results are examined, the best result in point-based calculations is SRTM data with a relative error of 0.06, the best result in areal-based average solar radiation values calculation is TANDEM-X data with a relative error of 0.0, and when the values calculated at station points in areal-based calculations are examined, the best result is SRTM with a relative error of 0.18. gave data.