Preeklampsi tanılı gebelerin risk algısı ileanksiyete düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between risk perception andanxi̇ety levelin pregnant women withpreeclampsia
  1. Tez No: 904570
  2. Yazar: ZEYNEP OĞULTARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, preeklampsi tanısı almış gebelerin risk algısı ve anksiyete düzeyleri arasında olan ilişkinin belirtilmesi ve bu bağlamda ilerletilen ebelik ve hemşirelik yaklaşımlarına katkı sunulması amacıyla (Kesitsel tipte örnek) yapılmıştır. Eylül 2023- Kasım 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde preeklampsi tanısı almış 111 gebe örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında rkişisel bilgi formu, bununla birlikte Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği ve Gebelik Risk Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma bitiminde edinilen bilgiler ışığında verilerin değerlendirilmesi için tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma), bağımsız gruplarda t testi, Anova ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the relationship between the risk perception and anxiety levels of pregnant women diagnosed with preeclampsia and contributing to nursing approaches in this field (Cross-sectional sample). A sample of 111 pregnant women diagnosed with preeclampsia was taken between June 2023 and October 2023 at the Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey. The data collection tools included a researcher-prepared personal information form, as well as the State-Trait Anxiety Inventory and Pregnancy Risk Perception Scale. Descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Mean, Standard Deviation), independent samples t-test, Anova, and Pearson correlation analysis were used to evaluate the collected data at the end of the study.