Oyun karakterleri için kostüm tasarım süreci: Mortal Kombat örneği
Game characters and Mortal Kombat costume design example
- Tez No: 904630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilgisayar oyunları günümüzde çocuk genç ve yetişkin kitlelerin takip ettiği ayrı bir sektör olarak ön plana çıkmıştır. Bilgisayar oyunlarının geliştiği 1950 tarihinden başlayarak, zaman içerisinde kitlesini geliştirerek büyütmüştür. Oyun Endüstrisi küresel ölçekte 2020 yılı itibariyle %9,3'lük artış sağlayarak 159,3 milyar dolarlık kazanca ulaşmıştır. Oyun karakterlerinin dış görünüşleri ve bu sebeple de giysileri, oyun severlerin görsel açıdan da oyun ile etkileşim içerisinde kalmalarını sağlamaktadır. Günümüzde oyuncuların ücretlerle karakterlerine“skin”olarak adlandırılan farklı görsel veya kostüm satın aldığı online pazarlar oluşturulmuştur. Mortal Kombat, 1992 yılında Ed Boon ve John Tobias tarafından tasarlanarak yayınlanmıştır. Özellikle farklı güçlere ve geçmişlere sahip karakterlerin aşırı şiddet içeren (fatality) hareketleri ile ön plana çıkmış bir dövüş oyunudur. Görselliği ve estetik boyutu, gelişen teknoloji ile yıllar içerisinde iyileştirilmiş bu etki karakter derinliği ve kostümlerine de yansımıştır. Oyun, dünya âlemini ele geçirmek için boyutlar arası seyahat eden savaşçılar ve bunu durdurmaya çalışan insanların öyküsünü anlatmaktadır. Günümüze devam eden öyküde; taraf değiştiren, kendi iç çatışmaları olan, başkalarıyla ilişkilenen karakterler ile evrenini zenginleştirmiş ve oyuncusuyla birlikte bir mitoloji oluşturmuştur. Bu çalışmada, bilgisayar oyunları, karakter ve kostümleri hakkında yerli ve yabancı akademik çalışmalar incelenmiş ve konu kapsamı dâhilinde sistematik olarak düzenlenmiştir. Mortal Kombat oyunundan;“Empress Sindel”,“Princess Kitana, ve Mileena”isimli üç karakterler için üçer kostüm tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu karakterlerin seçilme sebebi, oyun evreninde de önemli olan kraliyet ailesi mensupları olmaları ve oyun öyküsünün tarihini yansıttıklarının düşünülmesidir. Kostüm tasarım süreçleri; eskiz, model belirleme, görselleştirme ve teknik detayların kararlaştırılması ile deneyimlenerek detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Alanın yeni gelişmekte olan bu konusu ile ilgili yerli yayınların ve yabancı yayınların az olduğu gözlenmiştir. Bilgisayar oyunlarına yönelik kostüm tasarım çalışmaları yapılmasının bu alanda literatüre katkı sağlayacağı ve süreçleri detaylı aktarması ile gelecekte yapılacak araştırmalara yol gösterebileceği öngörülmektedir. Çalışma İstanbul Nişantaşı Üniversitesinde hazırlanmakta olan yüksek lisans tezinin ön araştırması niteliğindedir. Anahtar Kelimeler Bilgisayar oyunu, oyun karakterleri, kostüm tasarımı, Mortal Kombat.
Özet (Çeviri)
Today, computer games have come to the fore as a separate sector followed by children, young people and adults. Starting from 1950, when computer games were developed, it has grown its audience over time. The game industry has achieved a 9.3% increase on a global scale as of 2020, reaching a profit of 159.3 billion dollars. The appearance and therefore the clothes of the characters enable game players to interact with the game visually. Nowadays, there are online marketplaces where players buy different visuals or costumes, called vequot;skinsvequot;, for their characters for additional fees. Mortal Kombat was designed and published in 1992 by Ed Boon and John Tobias. It is a fighting game that stands out especially with the extremely violent (fatallity) actions, of characters with different powers and backgrounds. Its visuality and aesthetic dimension have been improved over the years with developing technology, and this effect is also reflected in the character depth and costumes. The game tells the story of warriors who travel between dimensions to take over the world and the people who try to stop it. In the story that continues today; it has enriched its universe with characters who change sides, have their internal conflicts and relations and has created a mythology with its players. In this study, local and foreign academic studies on computer games, characters and costumes were examined, systematically arranged within the scope of the subject. From The game; three costume designs were created for three selected characters named“Empress Sindel”,“Princess Kitana, and Mileena”. The reason for choosing these characters determiend by their membership of the royal family, which is also important in the game universe, and they are thought to reflect the history of the its mythology. Costume design processes have been experienced and explained in detail through out the sketching, model determination, visualization and selection of technical details. As a result, it has been observed that there are few publications local veamp; foreign on this growing subject. It is envisaged that costume design studies for computer games will contribute to the literatüre in this field and will guide future research by explaining the processes in detail. The study is a preliminary research for the masters thesis being prepared at Istanbul Nişantaşı University. Keywords Computer game, game characters, costume design, Mortal Kombat.