Lüks departman mağazalarda marka imajının iç mekan tasarımına etkisi
The effect of brand image on interior design in luxury department stores
  1. Tez No: 905341
  2. Yazar: FATMA HİLAL DEMİRBAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yapılan çalışmada lüks markaların satışını gerçekleştiren departman mağazalarda, marka imajının iç mekan tasarımına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu unsurlar markanın iç mekân algısı, malzeme, renk, doku, ışık, iç mekân tasarım trendlerini uygulayışı, mekânın fonksiyonel organizasyonu, ürün sergileme biçimi, mağaza içinde yer alan birçok farklı markanın kendini ifade ediş biçimi, departman mağazanın genel imajından çıkmadan içinde yer alan her markanın kendi imajlarını yansıtmaları, müşteri olma hissi, mekânın sunduğu olanaklar, lüks algısı gibi kriterler altında incelenecektir. Günümüzde lüks markalar, marka kimlik ve imajlarını mağaza tasarımlarında daha iyi yansıtabilmek için güçlü mimari ekipler çalıştırmakta veya alanında ünlü mimarlar ile iş birliği yapmaktadır. Araştırmanın amacı, lüks statüsündeki çok markalı departman mağazalar özelinde; iç mekân tasarımlarında hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu, iç mekan tasarımlarına marka imajının nasıl yansıtıldığı, mağaza atmosferi ve mekân algısının müşteri üzerindeki etkisiyle nasıl bir alışveriş deneyimi yaşatıldığıdır. Markaların imajını yansıtmaları için iç mekân tasarımlarına önem vermesinin ticari̇ rekabette farklılık yaratmadaki etkisi araştırılacak, uluslararası ve Türkiye'den güncel örneklerle bulgular desteklenerek, test edilecektir. Bu araştırmanın alanı, içeriği ve yöntemleri perakende mimarlığında lüks departman mağazaların iç mekân tasarımlarının marka imajına yansımasıyla değişen biçimlerini saptama, güncel örneklerle araştırmayı güçlendirme ve bilgilendirmeye yöneliktir. Çalışmanın sonuçları ile ülkemizde bu alanda ilerleme gösterebilecek markalara veri sağlamak ve bu yönde öneriler getirmek hedeflemiştir. Araştırmanın sonucunda, lüks departman mağazalardaki iç mekan tasarımlarında marka imajının etkisinin önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The conducted study aims to evaluate the impact of brand image on interior design within department stores that retail luxury brands. These elements will be examined under criteria such as the brand's perception of interior space, material, color, texture, lighting, the application of interior design trends, functional organization of the space, product display methods, the expression of various brands within the store, the ability of each brand to reflect its own image without deviating from the overall image of the department store, the sense of being a customer, the facilities offered by the space, and the perception of luxury. Today, luxury brands employ strong architectural teams or collaborate with renowned architects in the field to better reflect their brand identity and image in store designs. The purpose of this research is to identify which criteria are considered in the interior designs of multi-branded luxury department stores, how brand image is reflected in interior designs, and how store atmosphere and space perception influence the shopping experience for customers. The study will investigate the impact of emphasizing interior design on brand image on creating a competitive advantage in commercial rivalry, supported and tested by contemporary examples from international and Turkish contexts. The scope, content, and methods of this research aim to identify the evolving forms of interior designs in luxury department stores within retail architecture, strengthen the research with contemporary examples, and provide information. The study's findings aim to provide data to brands that can progress in this field in our country and offer recommendations in this direction. The research concludes by demonstrating the significance of the impact of brand image on interior design in luxury department stores.