Kalsine sodyum bentonitin harçların geçirimliliği üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of calcined sodium bentonite on the permeability of mortars
- Tez No: 905381
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada kalsine edilmiş sodyum bentonit katkısının harçların geçirimliliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada sodyum-bentonit kullanılarak referans çimento harcı numunesine kıyasla daha geçirimsiz bir harç elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda önce sodyum-bentonite bağlayıcılık kazandırılması için, TGA-DTA analizi ile elde edilen veriler ışığında kalsinasyon işlemi gerçekleştirilmiş ve öncesinde kristal iç yapılı olan bu malzemeye bağlayıcılık kazandırılmıştır. Puzolanik aktivite deneyleri sonucunda kalsine sodyum-bentonitin puzolanik özellik kazandığı görülmüştür. Optimum karışım oranının tayini için farklı oranlarda (%5, %10, %15, %20) karışımlar hazırlanmıştır. Bu karışımlara hem taze hal (birim hacim ağırlığı, yayılma tablası), hem de sertleşmiş hal deneyleri (basınç dayanımı, eğilme dayanımı, kılcal su emme, hızlı klor geçirimliliği) uygulanmıştır. Basınç ve eğilme dayanımı gelişimleri takip etmek amacıyla, kür süresi 7, 28 ve 56 gün olan numuneler hazırlanarak incelenmiştir. Çalışmada kıyas amacıyla kalsine edilmemiş sodyumbentonit ikameli karışımlar da hazırlanmıştır. Referans çimento harcı standartlara göre hazırlanmıştır. Karışımların öncelikle birim hacim ağırlığı ve yayılma çapı ölçülmüştür. Kalsine bentonit ve bentonit katkı oranı arttıkça yayılma çapının azaldığı gözlemlenmiştir. Sonrasında, mekanik dayanım değerleri bulunarak kıyaslanmıştır. Kalsine bentonit katkılı harçların 56. günde daha yüksek dayanıma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın asıl önemli kısmını oluşturan geçirimlilik deneyleri (kılcal su emme ve hızlı klor geçirimliliği) gerçekleştirilmiştir. Mekanik ve geçirimlilik değerleri kıyaslandığında, kalsine bentonit katkılı harçların mekanik dayanımlarının daha yüksek olduğu, geçirimliliklerinin ise daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre %20 oranında kalsine bentonit kullanımının harçların geçirimsizliğine belirgin bir katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of calcined sodium bentonite additive on the permeability of mortars were investigated. Study aims to obtain a more impermeable mortar compared to the reference cement mortar sample by using sodium-bentonite. In this context, in order to give sodium-bentonite binding, calcination process was carried out in the light of the data obtained by TGA-DTA analysis, and this material, which had a crystalline internal structure, was given binding. As a result of the pozzolanic activity experiments, it was observed that calcined sodium-bentonite gained pozzolanic properties. To determine the optimum mixture ratio, mixtures were prepared in different proportions (5%, 10%, 15%, 20%). Both fresh (unit volume weight, spreading table) and hardened tests (compressive strength, bending strength, capillary water absorption, rapid chlorine permeability) were applied to these mixtures. In order to follow the developments in compressive and bending strength, samples with curing times of 7, 28 and 56 days were prepared and examined. In the study, non-calcined sodium-bentonite substituted mixtures were also prepared for comparison purposes. Reference cement mortar was prepared according to standards. The unit volume weight and spreading diameter of the mixtures were measured. It has been observed that as the calcined bentonite and bentonite additive ratio increases, the spreading diameter decreases. Afterwards, mechanical strength values were found and compared. It was observed that calcined bentonite added mortars had higher strength on the 56th day. Permeability experiments (capillary water absorption and rapid chlorine permeation), which constitute the main part of the research, were carried out. When mechanical and permeability values were compared, it was observed that the mechanical strength of calcined bentonite added mortars was higher, but their permeability lowered. The results obtained from the experiments showed us the use of 20% calcined bentonite significantly contributes to the impermeability of the mortars.