Geri kazanılmış pet esaslı kompozitlerin hazırlanması
Preparation of recycled pet basedcomposites
- Tez No: 905414
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH MADAKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Artan çevresel problemler ve ekonomik gereksinimler, atıkların geri kazanımını ve bu süreçlere yönelik teknolojilerin geliştirilmesini zorunlu hale getirmektedir. Değerlendirilebilir atıkların depolama alanlarında bertaraf edilmesi yerine, bu atıklardan ikincil hammadde elde edilmesi, hem sanayinin hammadde talebini azaltmakta hem de ekonomiye önemli katkılar sağlamaktadır. Bu tür atıkların geri kazanılması, depolama alanlarının kullanım ömrünü uzatırken, katı atık taşıma ve depolama maliyetlerinin düşmesine ve yenilenemez hammadde kaynaklarının korunmasına olanak tanımaktadır. Özellikle termoplastik esaslı polimerler, tekrar kullanım potansiyeline sahip olmaları sebebiyle sınırlı doğal kaynaklara bağımlılığı azaltma kapasitesine sahip malzemeler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, giderek artan tüketim miktarları nedeniyle plastik atıklar arasında ön sıralarda bulunan polietilen tereftalat (PET) atıklarının geri dönüşümünü tüm aşamalarıyla değerlendirmektedir. Polietilen tereftalat (PET), yarı kristal yapıya sahip, yüksek mukavemetli ve şeffaflık özellikleri barındıran güvenli bir termoplastik poliesterdir. Küresel ölçekte PET kullanımı her geçen gün artmakta ve bu durum, PET malzemelerinin pazardaki payını giderek büyütmektedir. Çalışmada, polietilen tereftalat atıklarının toplama sistemleri, toplama ve ayrıştırma sonrası gerçekleşen geri dönüşüm süreçleri ile PET geri dönüşümünü etkileyen temel faktörler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, PET atıklarının geri dönüşüm süreçlerini olumsuz etkileyen etmenler tespit edilmiş ve laboratuvar ortamında farklı katkı maddeleri ile PET arasında kompozit malzemeler geliştirilmiştir. Elde edilen bu kompozitler, çeşitli endüstriyel uygulama alanlarında kullanılabilmekte ve ekonomik katma değer oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental problems and economic requirements make the recovery of waste materials and the development of related technologies essential. Instead of disposing of valuable waste materials in landfills, obtaining secondary raw materials from these wastes reduces the raw material demand of industries and contributes significantly to the economy. The recovery of such waste not only extends the lifespan of landfills but also lowers the operating costs of solid waste transportation and storage facilities, while preserving non- renewable raw material resources. In this context, thermoplastic-based polymers, due to their suitability for reuse, are considered among the materials that can reduce dependence on limited natural resources. Polyethylene terephthalate (PET) is a semi-crystalline, high-strength, and transparent thermoplastic polyester. Its usage is increasing globally, capturing a significant market share in the PET materials sector. This study comprehensively examines the collection systems of PET waste, the subsequent recycling processes after collection and separation, and the primary factors affecting PET recycling. Additionally, factors negatively impacting the PET recycling process are identified, and composite materials were developed using different additives under laboratory conditions. These composites not only have potential applications in various fields but also provide economic benefits.