Brexit sürecinde medyanın rolü: Manipülasyon, iletişim stratejileri ve toplumsal etkiler
The role of media in the Brexit process: Manipulation, communication strategies, and social impacts
  1. Tez No: 905534
  2. Yazar: YUNUS EMRE ZIMBA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Brexit sürecinde medyanın oynadığı rolü, kullanılan manipülasyon tekniklerini, uygulanan iletişim stratejilerini ve bu süreçlerin toplumsal etkilerini incelemektedir. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı, yalnızca siyasi bir dönüm noktası değil, aynı zamanda medya ve iletişim stratejilerinin halk üzerindeki etkisini ortaya koyan kritik bir süreçtir. Çalışma, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma kararını verirken medyanın halk üzerindeki etkisini ve bu etkinin Brexit sürecindeki kritik dönüm noktalarını nasıl şekillendirdiğini analiz etmektedir. Medya içeriklerinin kamuoyunu yönlendirme gücü, manipülasyon yöntemleri ve siyasi iletişim stratejilerinin toplumsal algıyı nasıl dönüştürdüğü, kapsamlı bir literatür taraması ve vaka incelemeleriyle ele alınmıştır. Özellikle, medya manipülasyonunun halkın bilgi edinme süreçleri üzerindeki etkisi ve bu etkinin Brexit oylamasındaki tercihleri nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, medya tarafından sunulan çerçevelerin, Brexit gibi büyük siyasi olaylarda kamuoyunun algısını ve karar verme süreçlerini derinlemesine etkilediği ve bu süreçlerin toplumsal kutuplaşmayı artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda tez, medya ve siyaset ilişkisini anlamak isteyen araştırmacılar için önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the media in the Brexit process, the manipulation techniques employed, the communication strategies implemented, and the societal impacts of these processes. The decision of the United Kingdom to leave the European Union was not only a political turning point but also a critical process that highlighted the influence of media and communication strategies on the public. The study analyzes how the media influenced the public and how this influence shaped the critical turning points in the Brexit process. The power of media content to steer public opinion, the methods of manipulation, and how political communication strategies transformed social perception are explored through comprehensive literature review and case studies. The focus is particularly on the impact of media manipulation on public information processes and how this influence affected voting preferences during the Brexit referendum. The study concludes that the frames presented by the media deeply influence public perception and decision-making processes in significant political events like Brexit, and that these processes exacerbate societal polarization. In this context, the thesis provides important findings for researchers seeking to understand the relationship between media and politics.