Load aware controller failover and controller restorationmechanisms in sdn control plane using rest-api
Rest-apı kullanılarak yazılım tanımlı ağ düzleminde yüke duyarlı 'controller' yük devretme ve 'controller' geri getirme mekanizmaları
  1. Tez No: 906051
  2. Yazar: ERHAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREA FUMAGALLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at Dallas
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Telekomünikasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tek noktalı 'controller' arızası, tek denetleyicili yazılım tanımlı ağ (software defined network,SDN) uygulamalarında çok önemli bir konudur.Tek nokta hatasının güvenlik açığına ek olarak, tek noktalı 'controller' uygulamaları düşük ölçeklenebilirlik ve performans sorunları ile karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan dolayı birden fazla 'controller' içeren yazılım tanımlı ağ uygulamaları önerilmiştir. Çoklu 'controller' içeren yazılım tanımlı ağ uygulamaları ölçeklenebilirlik, hata toleransı ve tutarlılık sunmaktadır. Hata toleransını sağlamak için, çoklu 'controller' içeren yazılım tanımlı ağ paradigması yük devredilmesini gerekli kılmaktadır. Her ne kadar amaç hata toleransı olsa da, yük devretme hususlarına bağlı olarak yöntemler farklılık göstermektedir. Bu çalışmada yük devretme etkeni 'controller' yükü olarak seçilmiştir. Öncelikle RESTful sunucular tarafından sağlanan JSON nesnelerinden yararlanan bir yük izleme uygulaması sunuyoruz. Yük izleme uygulaması, ihtiyaç dışı olmayan bir denetleyici yük devretmesi işlemi için kullanılır. Yüke duyarlı yük devretme mekanizmasına ek olarak, arızalı bir 'controller' varlığı veya yanlış arıza tespiti durumunda 'controller' geri getirme prosedürü önerilmiştir. Son olarak REST API hem arızalı hem de onarılmış 'controller' tespiti için kullanılır.
Özet (Çeviri)
Single point of controller failure is a crucial matter of single controller SDN applications. In addition to the vulnerability of single point of failure, single controller applications face low-scalability and performance problems. Due to these issues, multiple SDN controller applications are propounded. Multiple SDN controller applications offer scalability, fault tolerance, and consistency. To enable fault tolerance feature, multi-SDN controller paradigm necessitates controller failover methods. Even though the aim is failure tolerance, the methods differ based on the considerations of failover. In this study, controller load is chosen as failover consideration. First, we offer a load monitoring application leveraging JSON objects provided by RESTful servers. The load monitoring application is used for a non-redundant controller failover process. In addition to load-aware failover mechanism, a controller restoration procedure is also proposed in case of a failed controller existence or a false failure detection. REST API is used for both failed and restored controller detection.