Israeli national security and the Palestinian right of return: A conflict between international law and security issues
İsrail ulusal güvenliği ve Filistinlilerin geri dönüş hakkı: Uluslararası hukuk ile güvenlik sorunları arasında bir çatışma
  1. Tez No: 906209
  2. Yazar: REEM RAMADAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADISE AVDIC KÜSMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı durumunu ve bu hakkın nasıl yasal olduğunu ancak Filistin-İsrail ulusal güvenlik çatışmasına göre uygulanamayacağını analiz etmektedir. Ancak yine de geri dönüş hakkının Nekbe'den bugüne tarihsel bir hukuki arka planı var, Filistinli mültecilere yasal haklarını, yani sürgün edildikleri evlerine ve topraklarına dönme hakkını veren birçok bildiri ve sözleşme imzalandı. Ayrıca İsrail'in ulusal güvenlik sorunları nedeniyle Filistinli mülteciler, artık güvenlik standartlarının altında olduğu için tarihi Filistin'deki kendi topraklarına dönmelerine asla izin vermeyecek olan geri dönüş haklarına başvuramadılar. Üstelik İsrail ulusal güvenliği ve Filistinlilerin geri dönüş hakkı, uluslararası hukuk perspektifleri ve uluslararası ilişkiler düzenlemeleri kapsamında uygun çözümleri engelleyen mevcut siyasi, sosyal ve hukuki bağlamlara sahiptir. Ancak bu, İsrail hükümetinin ulusal güvenlik tanımına ve Filistinli mülteci vakasına nasıl tepki verdiğine dair tarihsel bir bağlam sağlayarak analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the case of Palestinian refugee's right to return, and how this right is legal but is not applicable according to the Palestinian-Israeli national security conflict. Still, there is a historical legal background about the right to return since the Nakba until nowadays, many declarations and conventions have been signed to give Palestinian refugees their legal right, which is to return to their own houses and lands, which they were exiled from in 1948. In addition, security refugees could not apply for their right of return, because of Israeli national security issues, which will never allow them to return to their own lands in historical Palestine, because it is now under the security standards. Moreover, the Israeli national security and the Palestinian right of return have current political, social, and legal contexts, which are preventing appropriate solutions under international law perspectives and international relations regulations. However, this can be analyzed by providing a historical context for the Israeli government's definition of national security and how they responded to the Palestinian refugee case.