Cumhuriyet modernleşmesinde Milli Mimarlık Akımı'nın tasfiyesi: Monografik bir inceleme
The liquidation of the National Architecture Movement in Republican modernisation: A monographical study
- Tez No: 906286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET ERCAN KIZILAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Osmanlı modernleşmesinin gündelik hayatta görünür olduğu alanlardan biri de mimariydi. 1900'lü yılların başına kadar devam eden yabancı mimarların kamuya ait yapılardaki hakimiyeti, bir Türk mimarisi arayışıyla sonuçlanmış ve Milli Mimari Akımı ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet modernleşmesinin ilk yıllarında, Osmanlı ile devamlılığın taşıyıcısı ve yeni rejime meşruiyet sağlayan unsurlardan biri olarak görünür kılınan Milli Mimari Akımı üslubundaki kamuya ait binalar, Cumhuriyet modernleşmesinin farklı bir aşamaya geçerek inkılap mimarisi ile yeniden inşa faaliyetine başlanılmasıyla birlikte ikincil konuma itilmiş ve nihayetinde devletin bütün mekânlarından uzaklaştırılmıştır. Bu akımın taşıyıcısı iki Türk mimarın monografik bir incelemesini esas alan tez çalışması, mimarların hayatlarında bu tasfiyenin izlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the areas where Ottoman modernization was visible in daily life was architecture. The dominance of foreign architects in public buildings, which continued until the early 1900s, resulted in the search for a Turkish architecture and the National Architectural Movement emerged. In the first years of the modernization of the Republic, public buildings in the style of the National Architectural Movement, which were seen as the bearer of continuity with the Ottomans and one of the elements that provided legitimacy to the new regime, were pushed to a secondary position and eventually removed from all places of the state, with the modernization of the Republic passing to a different stage and the start of reconstruction activities with revolutionary architecture. The thesis, which is based on a monographic study of two Turkish architects who are carriers of this movement, focuses on the traces of this liquidation in the lives of architects.