Siyasal, ekonomik ve toplumsal krizlerde ırkçı milliyetçiliğin yükselişi: Almanya örneği
The rise of racist nationalism in political, economic and social crises: The German case
- Tez No: 906557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Almanya tarihi iki dünya savaşıyla özleştirilse de Alman tarihinin her dönenimde görülen yegâne olgu ırkçı milliyetçiliktir. Almanya krizler ve bunun akabinde ortaya çıkan ırkçılığın en net görüldüğü ülkedir. Alman tarihi, ırkçı milliyetçiliğin kronik bir sorun haline gelmesine şahitlik etmiştir. Almanya'da yaşanan ırkçı milliyetçiliğin tarihsel olaylara dayanmaktadır. Özellikle iki dünya savaşı arası dönem ve İkinci Dünya Savaşı'nda yaşanan krizler ırkçı milliyetçiliği yükseltmiş ve soykırıma neden olmuştur. Bu bağlamda Almanya'da ırkçı milliyetçilik siyasal, ekonomik ve toplumsal krizlerle yükselmektedir. Bu çalışma Almanya örneği üzerinden kriz durumlarında ırkçı milliyetçiliğin yükselişe geçmesini incelemektedir. Irkçı milliyetçiliğin Almanya tarihi incelenerek ekonomik, siyasi ve toplumsal krizlerle yükselişe geçtiğinin ortaya konulması; çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Almanya'da ırkçı milliyetçiliğin, ülkenin yaşadığı ekonomik, siyasal ve toplumsal krizlerin sonucu olarak yükselmesi, çalışmanın temel önermesidir. Bu amaçla, ilk olarak ırkçılık, milliyetçilik ve kriz kavramlarına değinilecektir. Daha sonra Almanya'da ırkçı milliyetçiliğin ortaya çıktığı tarihsel temelle değinilecektir. Ardından da Almanya'da ırkçı milliyetçiliğin yükselişe geçmesinde önemli etkisi olan krizler ele alınacaktır. Birinci Dünya Savaşı, 1929 Büyük Ekonomik Buhranı, İkinci Dünya Savaşı, 1960-1970 İşçi Göçü, 1979 Petrol Krizi, 1989 sonrası iki Almanya'nın birleşme dönemi, 2008 Küresel Ekonomik Kriz, Göç Krizi ve Pandemi Krizi Almanya'da ırkçı milliyetçiliğin yükselişi bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Although Germany's history is often associated with two world wars, the most prominent feature seen in every turn of German history is racist nationalism. Germany is the country where crises and the resulting racism are most clearly observed. German history has witnessed racist nationalism becoming a chronic problem. The racist nationalism in Germany is rooted in historical events, especially the periods between the two world wars and the crises during World War II, which escalated racist nationalism and led to genocide. In this context, racist nationalism in Germany is rising with political, economic, and social crises. This study examines the rise of racist nationalism in times of crisis using the example of Germany. The main purpose of the study is to demonstrate that racist nationalism in Germany has risen in response to economic, political, and social crises in the country. Firstly, concepts of racism, nationalism, and crisis will be discussed. Then, the historical background of racist nationalism in Germany will be examined. Following that, the crises that have had a significant impact on the rise of racist nationalism in Germany will be addressed. The study will focus on the examination of the rise of racist nationalism in Germany in the context of events such as World War I, the 1929 Great Depression, World War II, the 1960-1970 Guest Worker Program, the 1979 Oil Crisis, the post-1989 period of German reunification, the 2008 Global Economic Crisis, the Refugee Crisis, and the Pandemic Crisis.