2018-2022 yıllarında Türkiye'de katılım bankacılığındaki gelişmeler
Developments in participation banking in Turkey between 2018-2022
- Tez No: 907702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yarım asırdır süregelen bir sistem olan Katılım Bankacılığı özellikle 1970'li yıllardan yaşanan petrol krizi sonrasında pik yapmış ve hızlı bir biçimde gelişim göstermiştir. Gü-nümüzde uluslararası düzeye yayılan katılım bankacılığı sistemi ulusal finans piyasaların-da ciddi bir ağırlık kazanmış olduğu görülmektedir. Ulusal anlamda 4983 yılında Ortadoğu'da yer alan atıl sermayenin ülke sınırları içe-risine dahil edilebilme umudu ile kuruluşlarına izin verilen Özel Finans Kurumları 2000 yıllarına kadar bankacılık sektörü şeklinde ilerleyememesi nedeni ile gelişiminde %2 ra-kamını bile görememiştir. Özel finans Kurumlarının denetlenmesi ve faaliyetlerdeki yetki sorumluluklarının siyasi liderlere bağlı olması nedeni ile her zaman belirsizlik içerisinde varlık sürdürmeye çalışmıştır. Ancak 1999 yılında çıkarılan kanun ile yeni adıyla katılım Bankalarının, Bankalar Kanunu'na dâhil edilmesi ile bu kurumlara olan güven ve talebi arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Private Financial Institutions, which were allowed to be established nationally in 4983 with the hope of including the idle capital in the Middle East within the borders of the country, could not even see 2% in their development due to their failure to progress as a banking sector until 2000. It has always tried to exist in uncertainty because the supervi-sion of private financial institutions and the authority responsibilities in their activities depend on political leaders. However, with the law enacted in 1999 and the inclusion of the new name Participation Banks in the Banking Law, the trust and demand for these institutions increased.