Denizli yöresi Eski Türk inanışları
Old Turkish beliefs in city of Denizli
- Tez No: 908062
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türk medeniyetinin en önemli kaynağı kültür, kültürü oluşturan en önemli unsurlardan bir tanesi de Türk milletine ait köklü inanışlardır. Bu inanışlar, Türk kültürünü oluşturan diğer kültür unsurları ile birleşip, tarihimizin bugününden geçmişine ve geleceğine uzanan büyük bir köprü vazifesi görmüşlerdir. Eski Türk inanışları geçmiş zamandan günümüze kadar, değişen zaman, mekân ve kültürel etkileşimlere rağmen izlerini yaşatmaktadır. Özellikle Anadolu toplumunun dini ve sosyal yaşantısı içerisinde eski Türk inançlarının ve kültürünün izlerini görmek mümkündür. Çalışmamızda Denizli yöresinde eski Türk inançlarının yansımalarının somut olarak görüldüğü kutsal ziyaret mekanları ve bir takım inançsal mekanlar incelenmiş, bu mekanlardaki inanç pratikleri ve ritüeller gözlemlenmiş, buralarda yaşamaya devam eden eski Türk inanç motifleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important source of Turkish civilization is culture, and one of the most significant elements forming this culture is the deep-rooted beliefs of the Turkish people. These beliefs, combined with other cultural elements that constitute Turkish culture, have served as a great bridge spanning from the past to the present and future of our history. Ancient Turkish beliefs have left their marks through time, despite changing times, locations, and cultural interactions. Particularly within the religious and social life of Anatolian society, it is possible to see traces of ancient Turkish beliefs and culture. In my study, we examined sacred visitation sites and certain belief-related locations in the Denizli region where the reflections of ancient Turkish beliefs are clearly seen. The belief practices and rituals at these sites were observed, and the ancient Turkish belief motifs that continue to thrive in these places were identified.