Musculus corrugator supercilii ve innervasyon morfometrisininregio frontalis'e uygulanan invaziv işlemler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of corrugator supercilii muscle and its innervation in terms of invasive procedures of frontal region
  1. Tez No: 908164
  2. Yazar: NİLAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Anatomy, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Göz çevresi ve alın bölgesi kırışıklıklarını gidermek ve migren hastalarında ağrıyı rahatlatmada regio frontalis'teki m. corrugator supercilii'ye botulinum toksin enjeksiyonları ve kasın cerrahi olarak çıkarılması etkili tedavi yöntemleridir. Bölgeye uygulanan işlemlerde n. supraorbitalis ve n. supratrochlearis dallarının etkilenmesi geniş bir alanda istenmeyen duysal kayıplara neden olabilir. Vasküler etkilenmeler geniş spektrumlu bir komplikasyon riski taşır. Bu nörovasküler dağılımlar ve komşuluk ilişkileri göz önünde bulundurularak daha etkin ve yeterli tedavilerin uygulanması, botulinum toksin, dolgu enjeksiyonları ve cerrahi rezeksiyonlar sonrası komplikasyon riskinin en aza indirilmesi için literatüre katkı sağlamak çalışmanın temel amaçlarındandır.
Özet (Çeviri)
Botulinum toxin injections into the corrugator supercilii muscle in the frontal region and surgical removal of the muscle are effective treatment methods to eliminate wrinkles around the eyes and forehead area and to relieve pain in migraine patients. Affecting the supraorbital and supratrochlear nerve branches during procedures applied to the area may cause undesirable sensory losses in a wide area. Vascular effects carry a broad spectrum of complications. The main aim of the study is to contribute to the literature in order to implement more effective and adequate treatments and to minimize the risk of complications after botulinum toxin, filler injections and surgical resections.