Sosyal medya kullanımının kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında kişisel gerçekliğe etkisi
The impact of social media use on personal reality in the context of the uses and gratifications approach
- Tez No: 908218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ÇOBANLI ERDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram'da kullanıcıların paylaşımları ile birbirine iz bırakma düzeyini, Instagram'da idealize edilmiş hayatların bireylerin gerçek hayatına olan etkilerini ve hangisinin gerçeklikle inşa edildiğini, sosyal ağ platformlarının bilinçli kullanma amaçlarını sağlamaya yönlendirmek üzere yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak, literatür tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, konusuyla da bağlantılı olan Kullanımlar ve Doyumlar teorisi bağlamında incelenerek değerlendirilmiştir. Örnek incelemeler gerekli görülen görseller ile taranmıştır. Araştırma sonucunda, Instagram'da idealize edilmiş hayatların, kullanıcıların gerçek hayatlarındaki izlerle değişiklik yaratma eğilimini artırabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to explore the impact of idealized lives portrayed on Instagram, one of the world's most widely used social media platforms, on individuals' real lives. The study aimed to analyze how users interact with each other through their posts, to determine the extent to which these idealized portrayals influence real-life behaviors, and to promote conscious use of social media platforms. A qualitative research method, incorporating a literature review, was employed to investigate this phenomenon. The research was framed within the context of Uses and Gratifications Theory, which provides a relevant theoretical framework for understanding users' motivations and behaviors. Through a careful analysis of sample studies and relevant images, the research concluded that exposure to idealized lives on Instagram can potentially increase users' desire to make changes in their own lives, often leading to behaviors aimed at leaving a lasting impression on others.