Sanatta ağlayan kadın imgeleri
Images of crying women in art
  1. Tez No: 908569
  2. Yazar: GAMZE ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKHAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toplumsal hayatta belirli davranış kalıpları, olaylar, nesneler ve hatta kelimeler, toplumsal cinsiyet rollerine dair derin görüşleri yansıtır. Bu bağlamda, bazı eylemler, eylemi gerçekleştiren cinsiyetin algılanış biçimini bile şekillendirmektedir. Bu eylemlerden biri de ağlamadır. Ağlamanın zayıflık olarak algılanması, duygusal ve zayıf olanın kadın olduğuna dair yerleşik kalıp yargılar, ağlama eylemiyle kadınların özdeşleştirilmesine neden olmuştur. Bu çalışma, ağlamanın ve gözyaşlarının kadınlarla özdeşleştirildiği sanat eserlerini incelemekte, bu figürleri feminist teoriler ışığında değerlendirerek yapısökümcü bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Feminist sanatçılar, eserlerinde gözyaşlarını sadece duygusal bir ifade değil, aynı zamanda direniş, acı, fiziksel ve ruhsal deneyimlerini aktarma aracı olarak kullanmışlardır. Bu bağlamda, gözyaşlarının sanat eserlerinde nasıl bir direniş ve mücadele sembolüne dönüştüğü, kadın deneyimlerinin güçlü bir yansıması olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In social life, certain behavioral patterns, events, objects and even words reveal a deep understanding of gender roles. These biological, some actions even shape the way the gender performing the actions is perceived. One of these acts was also eliminated. The perception of crying as weakness, stereotypes of emotional and weak femininity in all its forms have led to women being identified with acts of escape. This study analyzes these figures from a deconstructionist perspective, deepening feminist theories, in concentrating works of art in which crying and tears are identified with women. Feminist artists have used tearing in their works not only as an emotional expression, but also as another tool for resistance, pain, physical and spiritual experiences. In this context, how tears turn into a symbol of resistance and struggle in works of art is discussed as a powerful unification of women's experiences.