Altın nanoparçacıkların aktifleştirilmiş camsı karbon elektrot üzerinde biriktirilmesi ve L-triptofan için elektrokimyasal uygulamaları
Electrodeposition of Au nanoparticles on activated glassy carbon electrode and its electrochemical application for L-tryptophan
- Tez No: 908660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda triptofanın (Trp) elektrokimyasal olarak tayin edilmesi için yeni bir sensör tasarlandı. Bunun için çalışma elektrodu olarak kullanılan camsı karbon elektrot (GCE) önce pH değeri 7 olan 0.1 M fosfat tamponunda dönüşümlü voltametri kullanılarak aktifleştirildi. Daha sonra altın (Au) nanoparçacıkları aktifleştirilmiş GCE (AGCE) elektrodu üzerine elektrokimyasal olarak biriktirildi. Elde edilen Au@AGCE Trp'nin tayini için kullanıldı. Sensörün en iyi cevap verdiği koşullar elde edildikten sonra Trp için doğrusal tayin aralığı, gözlenebilme sınırı (LOD), tekrarlanabilirliği, tekrar oluşturulabilirliği ve depolama kararlılığı gibi performans faktörleri değerlendirildi. Sensör Trp için iki tane doğrusal aralık gösterdi. 1. Tayin aralığı, duyarlılığı 2280.79 A M-1 cm-2 olan 0.4-75.8 M aralığında, 2. Tayin aralığı ise duyarlılığı 260.1 A M-1 cm-2 olan 75.8-175 M aralığında belirlendi. Sensörün tekrarlanabilirliği için aynı elektrot ile 3 farklı Trp derişimi kullanıldı. Bağıl standart sapma değerleri (RSD) 0.29-5.26 aralığında bulundu. Sensörün tekrar oluşturulabilirliği için 5 farklı elektrot ile 3 farklı Trp derişimi kullanıldı. Bağıl standart sapma değerleri (RSD) 3.43-6.03 aralığında bulundu. Ayrıca gerçek örnekte Trp'nin tayini için Trp tabletleri kullanıldı. Elde edilen sonuçlar sensörün tatmin edici performans faktörleri sergilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, a new sensor was designed for the electrochemical determination of tryptophan (Trp). For this purpose, the glassy carbon electrode (GCE), used as the working electrode, was first activated using cyclic voltammetry in a 0.1 M phosphate buffer solution with a pH of 7. Subsequently, gold (Au) nanoparticles were electrochemically deposited onto the activated GCE (AGCE) electrode. The resulting Au@AGCE was used for the detection of Trp. After optimizing the conditions for the best sensor response, performance factors such as linear detection range, limit of detection (LOD), repeatability, reproducibility, and storage stability for Trp were evaluated. The sensor exhibited two linear detection ranges for Trp. The first range, with a sensitivity of 2280.79 μA μM⁻¹ cm⁻², was found to be between 0.4–75.8 μM, and the second range, with a sensitivity of 260.1 μA μM⁻¹ cm⁻², was observed between 75.8–175 μM. For sensor repeatability, three different Trp concentrations were tested with the same electrode, and the relative standard deviation (RSD) values were found to be in the range of 0.29–5.26%. For reproducibility, three different Trp concentrations were tested using five different electrodes, and the RSD values ranged from 3.43 to 6.03%. Additionally, Trp tablets were used to determine Trp as the real sample. The results demonstrated that the sensor exhibited satisfactory performance factors.