Uluslararası havalimanı işletmelerinde ulaşım türlerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Sabiha Gökçen Havalimanı örneği
Challenges and proposed solutions in modes of transportation at international airport operations; Sabiha Gokcen Airport sample
- Tez No: 908838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA SURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kayıtlı tarihten öncesine dayanan ulaşımın tarih içerisinde gelişimi öncelikle insanların kaynaklara ulaşımı ile başlamış, sonrasında çeşitlenerek farklı ulaşım araçları da eklenerek modern dönemde bir amaç uğruna insanların, malların ve hizmetlerin yer değiştirilmesi tanımına uygun niteliğe dönüşmüştür. Ulaşımdaki gelişmişlik, günümüzde küreselleşen dünya ve ekonomi dikkate alındığında toplumların gelişmişlik derecesi ile doğru orantılıdır. Bu noktadan hareketle, dünya üzerinde başlıca ekonomik büyüklüğe sahip olan bir sektör durumuna erişmiş olan ulaşımın neredeyse tüm türlerini (havayolu, su yolu ve kara ulaşım) içerisinde barındıran veya bu türler ile entegre olan havalimanı işletmeleri bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin 2. büyük havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yer alan ulaşım türlerinin mevcut durumları tespit edilerek, bu türlerde yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Sonuç olarak tüm ulaşım türlerinin kendi içerisindeki entegrasyonu ve münferit olarak tesisinde yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The historical development of transportation, dating back to the pre-recorded history, began primarily with the people's access to resources. Later, it diversified with the addition of different modes of transportation and gained its modern definition of the movement of people, goods and services for a purpose. Development in transport is directly proportional to the level of development of societies, given globalizing world and economy of today. In this context, the main focus of the study is the airport operations, having become one of the main sectors of major economic size in the world, which involve or integrate with almost all modes of transportation (air, waterway and land transportation). Within the scope of the study, the current status of the modes of transportation at Sabiha Gökçen Airport, the second largest airport in Turkey, was identified and the problems encountered in these modes of transportation were addressed. As a result, proposals were presented for the challenges encountered in the integration of all modes of transportation and their individual setting-up.