Aromataz inhibitörü kullanan meme kanserli hastalarda, aromataz inhibitörlerinin alt ekstremite kantitatif ultrasonografikölçümlerine, statik ve dinamik denge skorlarına etkisi
The effect of aromatase inhibitors on lower extremity quantitative ultrasonographi̇c measurements and stati̇c and dynami̇c balance scores in breast cancer patients usi̇ng aromatase inhibitors
- Tez No: 909209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ BAHAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç Bu çalışmada, meme kanserli hastalarda görülen denge bozukluğu ile aromataz inhibitörü kullanımının ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Ayrıca böyle bir ilişki varsa bunun tendon değişiklikleri ya da aromataz inhibitörü ilişkili artralji ile bağlantılı olup olmadığını ve aromataz inhibitörü ilişkili bu değişikliklerin denge bozukluğu etyolojisindeki yerini araştırmayı hedefledik. Materyal Metod Çalışmaya Ekim 2023 - Mayıs 2024 tarihleri arasında hastanemiz onkoloji polikliniğine başvuran dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 76 meme kanserli hasta dahil edildi. Hastalar aromataz inhibitörü (Aİ) kullanım durumlarına göre iki farklı gruba alındı. Hastaların tamamına ultrasonografi ile aşil, quadriceps ve patellar tendon kalınlıkkesitsel alan- ekojenite ölçümleri, dengenin değerlendirilmesi amacıyla Biodex Denge Sistemi (BDS) aracılı Düşme Riski Testi (DRT), Stabilite Limitleri Testi (SLT), Postural Stabilite Testi (PST) ayrıca Tinetti Yürüme ve Denge Skalası (TYDS), Timed Up and Go Testi (TUG) yapılmıştır. Ağrının değerlendirilmesi amacıyla Kısa Ağrı Envanteri (KAE), fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla European Organization for Research and Treatment of Cancer Core QoL Questionnaire (EORTC QLQ C30) ve Quality of Life of Cancer Patients Quastioneres Breast Cancer (EORTC QLQ BR23), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), hastaların düşme korkusunu değerlendirmek için Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ) kullanılmıştır. Bulgular Gruplar arası demografik ve klinik veriler arasında anlamlı farklılık yoktu. Aİ kullanan grupta DRT, TUG testi, TYDS anlamlı derecede daha başarısızdı. Ayrıca bu grupta quadriceps, aşil ve patellar tendonun ekojenite, kesitsel alan ve kalınlık ölçümleri anlamlı derecede daha yüksekti. Ağrı ve dizabilite parametrelerine bakıldığında ise KAE-1, KAE-2 ve Womac skorları Aİ kullanan grupta anlamlı derecede daha yüksekti. EORTC QLQ-BR23, EORTC QLQ-C30 testlerinde ise fonksiyonel skorlar Aİ kullanan grupta anlamlı derecede düşük iken semptom skorları yüksekti. x Tendon değişiklikleri ile dengenin korelasyonu değerlendirildiğinde quadriceps tendonu ekojenite, kesitsel alan ve kalınlığı, patellar tendon ekojenite ve kalınlığı, aşil tendonun ise kesitsel alan ve kalınlığı Tug testi ile pozitif yönde korele bulunmuştur. Ayrıca Tug Testi ile KAE-1 ve KAE-2 de anlamlı derecede pozitif yönde korele bulunmuştur. Ağrı ile tendon değişikliklerinin korelasyonuna bakıldığında ise quadriceps tendonu kalınlık ve kesitsel alanı, patellar tendon ekojenitesi ve aşil tendon kalınlık ve kesitsel alanı KAE-1 ve KAE-2 ile pozitif yönde korele bulunmuştur. Çok değişkenli lineer regresyon analizinde sadece KAE TUG Testi ile nedensel olarak ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective In this study, we aimed to investigate whether there is a relation between balance disorders and the use of aromatase inhibitors in breast cancer patients. Additionally, if such a relation exists, we aimed to explore whether it is associated with tendon changes or aromatase inhibitor-induced arthralgia, and whether these changes contribute to the etiology of balance disorders. Materials and Methods The study included 76 breast cancer patients who met the inclusion and exclusion criteria and presented to our hospital's oncology clinic between October 2023 and May 2024. Patients were divided into two groups based on their use of aromatase inhibitors (AIs). For all patients, thickness, cross-sectional area and echogenicity measurements of the achilles, quadriceps and patellar tendons were performed via ultrasonography. To assess balance, Fall Risk Test (FRT), Limits of Stability Testi (LOS), and Postural Stability Testi (PST) were conducted using the Biodex Balance System (BDS). Additionally, the Tinetti Gait and Balance Scale (TGBS) and the Timed Up and Go Test (TUG) were applied. Pain was assessed using the Brief Pain Inventory (BPI). Functional status and quality of life were evaluated using the EORTC QLQ-C30 (European Organization for Research and Treatment of Cancer Core QoL Questionnaire) and EORTC QLQ-BR23 (Quality of Life Questionnaire for Breast Cancer Patients), as well as the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC). The Falls Efficacy Scale (FES) was used to assess fear of falling. Results There were no significant differences between the groups in terms of demographic and clinical data. However, the group using aromatase inhibitors performed significantly worse on the FRT, TUG test and TGBS. Additionally, echogenity, cross-sectional area and thickness measurements of the quadriceps, achilles, and patellar tendons were significantly higher in this group. xii When examining pain and disability parameters, BPI-1, BPI-2, and WOMAC scores were significantly higher in the AI group. In the EORTC QLQ-BR23 and EORTC QLQ-C30 tests, functional scores were significantly lower, while symptom scores were significantly higher. When assessing the correlation between tendon changes and balance, quadriceps tendon echogenicity, cross-sectional area, thickness; patellar tendon echogenicity and thickness, as well as achilles tendon cross-sectional area and thickness, were found to be positively associated with the TUG test. Furthermore, the TUG test was significantly correlated with BPI-1 and BPI-2. In terms of the correlation between pain and tendon changes, quadriceps tendon thickness and cross-sectional area, patellar tendon echogenicity, and achilles tendon thickness and cross-sectional area were positively correlated with BPI-1 and BPI2. In the multivariate linear regression analysis, only the pain score (KAE) was found to be causally related with balance.