Osmanlı dönemi ve günümüz Türk resim sanatında geleneksel sporlar
Traditional sports in Ottoman period and current Turkish painting
  1. Tez No: 909367
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tarih boyunca sanata ve sanatçıya ilham veren konular, dönem ve koşullar içerisinde sürekli değişmiştir. Sanatçıya ilham olan konulardan biri de spor olmuştur. Sanat ve spor, dünyada anlam ve ifade biçimi olarak çok farklı görünebilir. Fakat ayrıntılı incelendiğinde aslında öyle olmadığı anlaşılmaktadır. İki alanında ortak özellikleri kimi zaman aynı perspektifte yol almalarını sağlamıştır. Sanat ve spor ve özellikle de Geleneksel Sporlar öncelikle dünyada ülkeler arası etkileşimi arttırdığı gibi birbirlerine ilham kaynağı olma özelliği de taşımaktadır. Bir ülkede yapılan sanatın ve sporun aslında o ülkenin tüm özelliklerini insanlara yansıttığını görmekteyiz. Antik Yunan'dan bu yana tarih içerisinde incelediğimizde konusu spor olan birçok eser çalışılmıştır. Özellikle 19. ve 20. yy' da sporun resmin konusu olarak ele alınması, birçok sanatçı tarafından farklı teknik ve yöntemlerle, kendilerine özgü sanat anlayışlarıyla birleşerek karşımıza çıkmaktadır. Sanatın önemli unsurlarından estetik ve haz duygusu dışında, denge, ritim, kompozisyon gibi unsurların aslında spor için de geçerli olduğunu görmekteyiz. Bu ortak unsurlar sayesinde de sanat ve sporun yakınlaşması da olası olmuştur. Geleneksel yapı içerisinde, Modern Sanatın sporu ele alışındaki diğer bir neden de, dünyadaki geleneksel yapıya, geleneksel düşünceye, eleştirel bir bakış açısı ortaya koymaktır. Ülkemizde de sanatçılar, yine aynı arayış içerisinde, geleneksel unsurları göz ardı etmeden, çalışmalarında yansıtmaya çalışmışlardır. Bu bağlamda, Geleneksel Sporların Türk Resim sanatına yansımasını ele almak amaçlanmıştır. Osmanlı Döneminden günümüz Modern resim sanatına kadarki süreçte sanat ve spor ilişkisi nasıl bir gelişim gösterdiği, dönem, sanatçı ve sanatçı eserleri üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the subjects that inspire art and artists have constantly changed over periods and conditions. One of the subjects that inspired the artist was sports. Arts and sports can look very different in terms of meaning and expression in the world. However, when examined in detail, it turns out that this is not the case. The common characteristics of both fields have sometimes enabled them to proceed with the same perspective. Art and sports, and especially Traditional Sports, not only increase the interaction between countries in the world, but also serve as a source of inspiration for each other. We see that the arts and sports performed in a country actually reflect all the characteristics of that country to its people. Particularly in the 19th and 20th centuries, sports were used as the subject of painting by many artists with different techniques and methods, combined with their own understanding of art. Apart from aesthetics and the sense of pleasure, which are important elements of art, we see that elements such as balance, rhythm and composition are also valid for sports. Thanks to these common elements, the rapprochement of art and sports has become possible. Another reason why Modern Art deals with sports within the traditional structure is to present a critical perspective on the traditional structure and traditional thought in the world. Artists in our country, in the same search, have tried to reflect traditional elements in their works, without ignoring them. In this context, it is aimed to discuss the reflection of Traditional Sports on Turkish Painting in our country. How the relationship between art and sports developed from the Ottoman Period to today's Modern painting was evaluated through the period, artist and artist's works.