Dermatofitozis hastalıklarında 18 yaş ve üstü hastaların genel hijyen durumları ve tedavi uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of general hygiene conditions and treatment compliance in patients aged 18 and over with dermatophytosis diseases
- Tez No: 909479
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Aile hekimliği polikliniklerinde mantar hastalıkları içerisinde en sık karşımıza çıkan, dermatofitoz denilen yüzeyel mantar enfeksiyonlarıdır. Nemli ve sıcak ortamlar, dar kıyafet ve ayakkabılar, hijyen yetersizliği enfeksiyonun varlığını kolaylaştırır. Ülkemizde bulaşıcı dermatolojik hastalıkların sık oluşu nedeniyle, tekrarlama riski yüksek olan bu hastalıklarda tanıyı doğru koymak, uygun tedaviyi başlamak ve koruyucu önlemlerin alınmasını sağlamak gerekir. Çalışmamızda, dermatofitoz tanısı almış 18 yaş ve üstü bireylerin sosyodemografik verileri, genel hijyen durumları ve tedavi uyumları ile mevcut mantar hastalıklarının ve tekrarlama sayılarının arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İki aylık zamanda Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde dermatofitozis tanısı alan 18 yaş ve üzeri 109 katılımcı dahil edildi. Sosyodemografik veriler, genel hijyen, mevcut mantar hastalığı ve tedavi uyumlarıyla alakalı sorulardan oluşan 21 soruluk bilgi formu, yüz yüze ve telefon aracılığıyla uygulandı. İstatistiksel analizleri için SPSS 26 kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %54,1(n:59)'i erkek, %45,9(n:50)'u kadındır. En sık görülen yaş grubu 40-59(%48,6), ortalama yaşı 52,2±12,2 olmuştur. Eğitim durumu dağılımında ilk sırada lise altında(%56) eğitim düzeyi görüldü. Yaz, şikâyetlerin en fazla arttığı mevsimdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common superficial fungal infections encountered in family medicine clinics are dermatophytosis. Humid and warm environments, tight clothing and shoes, and inadequate hygiene facilitate the presence of the infection. Due to the high prevalence of infectious dermatological diseases in our country, it is essential to make an accurate diagnosis, initiate appropriate treatment, and ensure preventive measures for these diseases, which have a high risk of recurrence. In our study, we aim to determine the relationship between the sociodemographic data, general hygiene conditions, and treatment compliance of individuals aged 18 and over diagnosed with dermatophytosis, as well as the existing fungal diseases and their recurrence rates. Materials and Methods: During a two-month period, 109 participants aged 18 and over diagnosed with dermatophytosis were included from the Family Medicine Clinics of Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital. A 21-item questionnaire consisting of questions related to sociodemographic data, general hygiene, existing fungal diseases, and treatment compliance was administered face-to-face and via phone. Statistical analyses were conducted using SPSS 26. Results: 54.1% (n:59) of the participants were male, while 45.9% (n:50) were female. The most common age group was 40-59 years old (48.6%), with an average age of 52.2 ± 12.2 years. In terms of educational status, the highest percentage had an education level below high school (56%). Summer was identified as the season with the highest increase in complaints.