YMCA step testinin görme kaybı olan bireylere uygulanması
Application of the YMCA step test to indiviuals with vision impairment
  1. Tez No: 909571
  2. Yazar: KÜBRA EFLATUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ESATBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, YMCA step testinin görme kaybı olan bireylere uygun olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmaya, 19-36 yaş aralığındaki 52 erkek birey gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılardan 15'i golbol (yaş: 27,20±4,07 yıl; boy uzunluğu: 181,36±7,18 cm; vücut ağırlığı: 84,54±9,09 kg) ve 20'si görme kaybı olmayan sporculardan (yaş: 26,85±4,04 yıl; boy uzunluğu: 176,07±6,00 cm; vücut ağırlığı: 77,11±7,64 kg) oluşmuştur. Kontrol grubu olarak çalışmaya 17 erkek görme kaybı olan sedanter birey (yaş: 27,23±5,00 yıl; boy uzunluğu: 176,11±5,63 cm; vücut ağırlığı: 82,21±7,89 kg) dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri belirlenmiş ve fiziksel aktiviteye hazır olma durumlarını belirlemek için PAR-Q anketi uygulanmıştır. Antropometrik ölçümler yapılmıştır. Aerobik uygunluğun değerlendirilmesi için submaksimal bir test olan YMCA step testi uygulanmıştır. Görme kaybı olan sporcular ve görme kaybı olmayan sporcular arasında spor yaşı ve spor sıklığı parametrelerindeki farklar Bağımsız Gruplarda t-Testi ile belirlenmiştir. Katılımcılar arasındaki fiziksel özellikler (yaş (yıl), boy uzunluğu (cm), vücut ağırlığı (VA) (kg), vücut kütle indeksi (VKİ) (kg/m2), vücut yağ oranı (VYO) (%), vücut yağ kütlesi (VYK) (kg), yağsız vücut kütlesi (YVK) (kg)) ve YMCA step testine verilen fizyolojik yanıtlar (maksimal kalp atım hızı (KAHmaks), algılanan zorluk derecesi (AZD), toparlanma kalp atım hızı (KAHtop)) arasındaki farklar Tek Yönlü Varyans Analizi ile belirlenmiştir. F değeri anlamlı çıktığında farkın hangi parametreden kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların fiziksel özellikleri (boy uzunluğu, VA, VYO, VYK ve YVK) değişkenlerinde arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuşken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether the YMCA step test is suitable to determine aerobic fitness in individuals with vision loss. For this purpose, 52 male individuals between the ages of 19-36 participated in the study voluntarily. 15 of the participants were goalball players (age: 27,20±4,07 years; height: 181,36±7,18 cm; body weight: 84,54±9,09 kg) and 20 of them were athletes without vision loss (age: 26,85±4,04 years; height: 176,07±6,00 cm; body weight: 77,11±7,64 kg). As a control group, 17 male sedentary individuals with visual loss (age: 27,23±5,00 years; height: 176,11±5,63 cm; body weight: 82,21±7,89 kg) were included in the study. Physical characteristics were determined and PAR-Q questionnaire was applied to determine physical activity readiness of the participants. YMCA step test was applied to assess the aerobic fitness of the participants. The differences between sport age and sport frequency among athletes with vision loss and athletes without vision loss were determined by Independent Samples t-Test. One-way ANOVA was used to determine the differences in phsical characteristics (age, height, body weight, body mass index, body fat percentage, body fat mass, fat-free mass) and physiological responces (HRmax, RPE, HRrecovery) to YMCA step test among the participants. When the F value was significant, Bonferroni multiple-comparison test was used to determine which parameter was the source of the difference. A statistically significant difference was found in the variables of height, body weight, body fat percentage, body fat mass, fat-free mass (p0,05).