Mersin ilinde Toroslar ilçesi Sağlık Mahallesinde yağmur suyu hattında kullanılan drenaj sistemlerinin incelenmesi ve maliyet analizi
Invesgation and cost analysis of drainage systems used in the rain water line in Toroslar district Sağlık quarter Mersin province
- Tez No: 909713
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentleşmenin ve nüfusun artması ile birlikte kentlerde değişen demografik yapı, kent yapısında çeşitli etkilere sebep olmaktadır. Nüfus artışının ortaya çıkmasına bağlı olarak bina sayılarının ve betonlaşma alanının artışının sonucu olarak kent genelinde geçirimsiz tabakalar yoğunlaşmıştır. Geçirimsiz yer tabakaları, yağmur sularının toprak altına sızmasını engelleyerek yüzey akıntılarında yüksek ivmeyi meydana getirmektedir. Bu durumun sonucu olarak kent içinde sel, taşkın gibi doğal afetler görülmektedir. Geçirimsiz tabakaların dolaylı olarak oluşturduğu afetler ile can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmek için yağmur suyu hatlarında çeşitli drenaj sistemleri kullanılmaktadır. Mersin Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MESKİ) Mersin ili genelinde su ve kanalizasyon hizmetlerinin sunumunu yapmak için kurulmuş olup, 6360 Sayılı Kanun ile Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet alanının il sınırlarının tamamını kapsamasından sonra MESKİ'nin hizmet alanı il genelinde genişlemiştir. MESKİ, su dağıtımı, atık su toplanması ve yağmur sularının kent üzerindeki olumsuz sonuçlarının önlenmesinden sorumludur. Çalışmada Mersin ili Toroslar ilçesi Sağlık Mahallesindeki yağmur suyu hattında kullanılan drenaj sistemlerinin incelenmesi ve maliyet analizinde ,kullanılan drenaj sisteminin başka bir drenaj sistemiyle malzeme ve maliyet karşılaştırmalarının yapılıp incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The changing demographic structure in cities along with the increase in urbanization and population causes various effects on the urban structure. As a result of the increase in the number of buildings and concreting area due to population growth, impermeable layers have concentrated throughout the city. Impermeable ground layers prevent rainwater from seeping into the subsoil, creating high acceleration in surface flows. As a result of this situation, natural disasters such as floods and overflows occur in the city. Loss of life and property may occur due to disasters indirectly caused by impermeable layers. To prevent this, various drainage systems are used in rainwater lines. Mersin Water and Sewerage Enterprise (MESKI) was established to provide water and sewerage services throughout the province of Mersin, and after the service area of Mersin Metropolitan Municipality covered the entire provincial borders with Law No. 6360, the service area of MESKİ expanded throughout the province. MESKİ is responsible for water distribution, wastewater collection and preventing the negative consequences of rainwater on the city. The study includes the examination and cost analysis of the drainage systems used in the rain water line in the Sağlık District of Toroslar district of Mersin province and It is the examination and comparison of materials and costs of the drainage system used with another drainage system.