Agraloop lifinin tekstil alanında sürdürülebilirliğe etkisi ve inovatif teknolojilerle tekstil yüzeylerinin tasarlanması
The effect of agraloop fiber on sustainability in textile field and designing innovative textile surfaces
  1. Tez No: 909940
  2. Yazar: GONCA YILDIZ PABUŞÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, tekstil sektöründe yaygın olarak kullanılan pamuk ve polyesterin çevresel sorunlarına çözüm olarak Agraloop lifi ve yenilikçi üretim tekniklerinin entegrasyonunu incelemiştir. Pamuk, yüksek su tüketimi gerektirirken, polyesterin petrol bazlı yapısı çevreyi olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu bağlamda, tarımsal atıklardan (kenevir, keten, muz ağacı, pirinç samanı, kamış küspesi ve ananas yaprakları) elde edilen Agraloop lifi, çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Agraloop, yılda 250 milyon ton lif üreterek geleneksel liflere göre su ve karbon ayak izini azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, Agraloop'un bu yenilikçi özellikleri, tekstil endüstrisinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmada, Agraloop lifinin farklı kumaş türlerinde (dokuma ve örme) estetik ve fonksiyonel potansiyeli test edilmiştir. Lazer baskı, ozon ağartma ve dijital baskı gibi yenilikçi yüzey işlemleriyle bu lifin farklı tasarım tekniklerine uyum sağladığı gözlemlenmiştir. Agraloop'un lazer baskı, dijital baskı ve ozon ağartma gibi işlemlerle entegrasyonu, estetik açıdan zengin tasarımlar yaratmanın yanı sıra çevre dostu üretim süreçlerini desteklemektedir. Çalışma, Agraloop lifinin, tekstil ve moda endüstrisinde sürdürülebilirlik, yenilikçi tasarımlar ve çevre dostu üretim süreçlerine büyük katkılar sunduğunu ve sektörün dönüşümüne katkı sağlayacak bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the integration of Agraloop fiber and innovative production techniques as a solution to the environmental issues caused by cotton and polyester, which are widely used in the textile industry. While cotton requires high water consumption, the petroleum-based structure of polyester negatively impacts the environment. In this context, Agraloop fiber, derived from agricultural waste (hemp, flax, banana tree, rice straw, bagasse, and pineapple leaves), stands out as an eco-friendly and sustainable alternative. Agraloop produces 250 million tons of fiber annually, offering the potential to reduce water and carbon footprints compared to traditional fibers. Furthermore, Agraloop's innovative properties contribute to achieving the sustainability goals of the textile industry. The study tested the aesthetic and functional potential of Agraloop fiber on various fabric types (woven and knitted). It was observed that the fiber adapted well to different design techniques, including laser printing, ozone bleaching, and digital printing. The integration of Agraloop with these processes not only created aesthetically rich designs but also supported environmentally friendly production processes. The study demonstrates that Agraloop fiber offers significant contributions to sustainability, innovative designs, and eco-friendly production processes in the textile and fashion industries. It highlights its potential to play a transformative role in the industry.