Sosyal çalışma görevlilerinin sosyal adalet savunuculuğu ile kadına yönelik şiddete ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Nicel bir araştırma
Investigation of the relationship between social justice advocacy and attitudes of social workers towards violence against women: A quantitative study
  1. Tez No: 909948
  2. Yazar: SERAY TAYİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖKSÜZ POPLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal hizmet, insan onuru, hakları ve adaleti önceleyen bir meslektir. Toplumsal adalet ilkeleri, engellere ve eşitsizliklere meydan okumaktadır. Sosyal hizmet meslek mensupları, sosyal adaletin savunucusu olmalıdır. Ancak kadına yönelik şiddet gibi sorunlar, adaleti zedelemektedir. Bu nedenle sosyal adaletle mücadelede kadına yönelik şiddetin engel olduğu görülmektedir. Bu bağlamda kadına yönelik şiddet ile sosyal adaletin yakın ilişkili kavramlar olduğunu ileri sürmek mümkün görülmektedir. Bu çalışma, kadına yönelik şiddet ile sosyal adalet savunuculuğu kavramlarını birlikte ele almış ve sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren meslek mensuplarının bu konudaki görüşlerinin tespit edilmesi ve bu iki kavram arasındaki ilişkilerin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemine dayalı olarak, uygun örneklemeler çerçevesinde ve Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği Sosyal Adalet Savunuculuğu Ölçeği'nin yer aldığı anket formları üzerinden 394 meslek mensubu katılımcının yanıtlarına erişilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS istatistik yazılımında çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda ortaya çıkan bulgular, kadına yönelik şiddet tutumu (şiddeti mazur görme) ile sosyal adalet savunuculuğu ve alt boyutları arasında ters yönde ilişkiler bulunduğu ortaya koymuştur. Bulgular, sosyal adalet savunuculuğunun kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli bir rol oynayabileceğine işaret etmiştir. Çalışmada ortaya çıkan bu bulgulardan yola çıkarak birtakım değerlendirmeler ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social work is a profession that prioritizes human dignity, rights, and justice. The principles of social justice challenge barriers and inequalities. Professionals in the field of social work should advocate for social justice. However, issues like violence against women undermine justice. Such violence violates women's rights and security. Therefore, combating violence against women is seen as an obstacle to achieving social justice. In this context, it is plausible to assert that violence against women and social justice are closely related concepts. This study addresses the concepts of violence against women and advocacy for social justice, examining them together. It aims to identify the views of professionals in the field of social work regarding this topic and to explore the relationships between these two concepts. To achieve this goal, a quantitative research method was employed, and survey forms were distributed to 394 participants within a suitable sample frame. The survey included the Violence Against Women Attitude Scale and the Social Justice Advocacy Scale. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software. The findings of the conducted analyses revealed negative relationships between attitudes toward violence against women (acceptance of violence) and advocacy for social justice and sub-dimensions. The results suggest that social justice advocacy could play a significant role in combating violence against women. Based on these findings, the study provides evaluations and recommendations.