Modifiye oesıl (cane: cardiac history, age, neurological examination, ECG): acil serviste senkop nedeniyle başvuran hastaların değerlendirilmesinde yeni bir skorlama sistemi olabilir mi?'
Modified oesil (cane: cardiac history, age, neurological examination, ECG): can it be a new scoring system for evaluating patients presenting with syncope in the emergency department?
  1. Tez No: 910253
  2. Yazar: OĞUZHAN KESTELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZTOK TEKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Senkop, ani başlangıçlı, kısa süreli bilinç kaybı olan bir klinik durum olup, acil servise başvuruların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, Modifiye OESIL (CANE: Cardiac History, Age, Neurological Examination, ECG) skorlama sisteminin senkop nedeniyle başvuran hastalarda risk sınıflandırması yaparak 1 aylık mortaliteyi öngörme etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Bu gözlemsel prospektif çalışma, 01.01.2024 - 01.07.2024 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne senkop şikayetiyle başvuran hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar OESIL ve Modifiye OESIL skorlama sistemlerine göre risk sınıflarına ayrıldı ve 1 aylık mortalite oranları ile hastane yatışları takip edilerek kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda, katılımcılarımızın %60,6'sı prodromal dönem geçirmedi ve 1 aylık takip sonrası ölümle sonuçlanan hastaların %50 anormal nörolojik bulgusu olduğu saptanmıştır. Modifiye OESIL skoru, taburcu olan hastaların %68,8'inin düşük risk grubunda olduğu ve servis ve yoğun bakım yatışı sağlanan hastaların %70'inin ise yüksek risk grubunda olduğu bulunmuştur. Modifiye OESIL skorlama sistemine göre yüksek riskli olarak gruplandırılan hastaların hastaneye yatışı öngörmede OESIL skorlama sistemine göre daha başarılı olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda OESIL skorlama sistemine puanının, hastanın klinik yüksek riskli olarak gruplandırılan hastalarda, Modifiye OESIL skorlama sistemine göre ölümle sonuçlanma oranı belirgin düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuç: Her ne kadar her iki skorlama sistemi sınırlı performans göstermiş olsa da, OESIL skoru, mortal seyreden hastaları daha doğru şekilde tanımlayarak, Modifiye OESIL skoru ise yüksek riskli hastalarda hastaneye yatışı ihtiyacının değerlendirmesinde daha başarılı bulunarak klinik karar süreçlerinde yardımcı olabilir. Daha geniş örneklemli çalışmalarla bu bulguların doğrulanması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Senkop, OESIL, Skorlama Sistemi, Mortalite
Özet (Çeviri)
Objective: Syncope is a clinical condition characterized by sudden-onset, short-term loss of consciousness and constitutes a significant portion of emergency department visits. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the Modified OESIL (CANE: Cardiac History, Age, Neurological Examination, ECG) scoring system in predicting 1-month mortality by risk stratification of patients presenting with syncope. Materials and Methods: This observational prospective study was conducted between January 1, 2024, and July 1, 2024, on patients presenting with complaints of syncope to the Emergency Department of Bolu Abant İzzet Baysal University Hospital. Patients were classified into risk groups using the OESIL and Modified OESIL scoring systems, and 1-month mortality rates and hospital admissions were monitored and recorded. Results: In our study, 60.6% of participants did not experience a prodromal period, and it was found that 50% of patients who died after 1-month follow-up had abnormal neurological findings. The Modified OESIL score determined that 68.8% of discharged patients were in the low-risk group, while 70% of patients admitted to the ward and intensive care unit were in the high-risk group. The Modified OESIL scoring system was found to be more successful than the OESIL scoring system in predicting hospital admission for patients classified as high-risk. In our study, the OESIL score was found to have a significantly higher mortality rate in patients classified as clinically high-risk compared to the Modified OESIL scoring system. Conclusion: Although both scoring systems demonstrated limited performance, the OESIL score was more accurate in identifying patients with mortal outcomes, whereas the Modified OESIL score was more successful in evaluating the need for hospital admission in high-risk patients, thus assisting in clinical decision-making processes. These findings need to be validated with larger sample-sized studies. KEYWORDS: Syncope, OESIL, Scoring System, Mortality