Tavşan dizinde oluşturulan travmatik kıkırdak hasarı modelinde tendon otogreft etkinliğinin araştırılması
Evaluation of tendon autograft efficacy in a traumatic cartilage injury model in the rabbit knee
  1. Tez No: 910352
  2. Yazar: ŞAFAK AYDIN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Tavşan dizinde oluşturulan deneysel osteokondral defekt modelinde tendon otogreft uygulamasının tedavi etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, rejenerasyon kapasitesi oldukça sınırlı olan hyalin kıkırdak dokusunun oluşumu çeşitli yöntemlerle incelenmiş olup; tendon otogreft uygulamasının kıkırdak rejenerasyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve yaygın olarak uygulanan kullanılan mikrokırık tekniğinin kıkırdak oluşumuna katkısının tendon otogreft ile karşılaştırmalı amaçlanmıştır. Yöntem ve Materyal: Çalışmada 42 adet Yeni Zellanda tavşanı diz eklemi kullanıldı. Tavşanlar tendon otogreft-mikrokırık, tendon otogreft, mikrokırık, sham grubu ve kontrol grubu olmak üzere beş gruba ayrıldı. Tavşanların sağ diz medial femoral kondilinde tam kat kıkırdak defekti oluşturulduktan sonra, gruplara ait tedavi yöntemleri uygulanmıştır. Altı hafta takip süresinin sonunda, makroskobik değerlendirme yapıldı. Daha sonra stereolojik, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirme için doku örnekleri rutin histolojik işlemlere tabi tutuldu. Bulgular: Tendon otogreft uygulanan tavşanlarda düzgün yüzeyli, etraf dokuya uyumlu bir kıkırdak yüzey oluşumu gözlenirken, mikrokırık uygulana grupta fibröz yapılı ve defektif bir iyileşme gözlemlenmiştir. Sham grubunda ise iyileşme minimal düzeyde kalmıştır. İmmünohistokimyasal analizlerde tendon otogreft uygulanan gruplarda daha yüksek kıkırdak matriks oluşumu ve tip 2 kolajen yapısı tespit edilmiştir. Sonuç: Tendon otogreft, osteokondral defektlerin tedavisinde etkili bir yöntem olarak mevcut tedavi yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Tendon otogreft kullanımı hücre iskeleti olarak kondrosit adezyonu ve çoğalmasına izin vererek, sağlıklı kıkırdak dokusuna daha benzer daha iyi bir rejenerasyon sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the treatment efficacy of tendon autograft application in an experimental osteochondral defect model of the rabbit knee. The study investigated the formation of hyaline cartilage tissue, which has a very limited regenerative capacity, using various methods. The objective was to determine the effects of tendon autograft application on cartilage regeneration and to compare the contribution of the commonly used microfracture technique to cartilage formation with tendon autograft. Methods and Material: Knee joints from 42 New Zealand rabbits were used in the study. The rabbits were divided into five groups: tendon autograft-microfracture, tendon autograft, microfracture, sham, and control. After creating a full-thickness cartilage defect in the medial femoral condyle of the rabbits' right knee, the treatment methods of the groups were applied. Macroscopic evaluation was performed at the end of the six-week follow-up period. Tissue samples were then subjected to routine histological procedures for stereological, histopathological and immunohistochemical evaluation. Results: In rabbits treated with tendon autograft, cartilage surface formation with a smooth surface compatible with the surrounding tissue was observed, whereas in the microfracture group, fibrous and defective healing was observed. Minimal healing was observed in the sham group. Immunohistochemical analysis showed increased cartilage matrix formation and type 2 collagen structure in the tendon autograft groups. Conclusion: Tendon autograft is an effective method in the treatment of osteochondral defects and is an alternative to existing treatment methods. The use of tendon autograft provides a better regeneration similar to that of healthy cartilage tissue by allowing chondrocyte adhesion and proliferation as a scaffold.