Endüstriyel bir biyokütle yakma tesisi performansının 4E ve sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
Evaluation of the performance of an industrial biomass combustion plant in terms of 4E and sustainability
  1. Tez No: 910385
  2. Yazar: ANIL BADEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez çalışmasında, Afyonkarahisar'da bulunan 27 MWe kapasitesindeki bir endüstriyel biyokütle yakma tesisinin performansı enerji, ekserji, çevresel etkiler, ekonomik (4E) ve sürdürülebilirlik açısından bütünsel bir yaklaşımla incelenmiştir. Çalışmalarda beş farklı yakıt karışımının sistem performansı kriterleri üzerindeki etkisi tesisten elde edilen gerçek zamanlı veriler üzerinden değerlendirilmiştir. Yakıt karışımları; saz kamışı, mısır sapı, çam kapak, kavak kapak ve ağaç kökü malzemelerinin farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Termodinamik analizlerden elde edilen bulgular; sistemde ekserji yıkımının % 64 ile en yüksek oranda kazanda olduğu, yakıt karışımı 5'in % 15 enerji verimi ve % 14 ekserji verimiyle en iyi performansı gösterdiği görülmüştür. Yaşam döngüsü analizlerinde çevresel etkinin büyük bir oranda hammaddelerin tesise taşınmasından geldiği ve yakıt karışımı 5'in en çevreci karışım olduğu tespit edilmiştir. Sürdürülebilirlik analizleri tüm yakıt karışımlarında eşit olup, termodinamik ve çevresel etkileri birleştirerek en iyi yakıt formülünün beşinci karışım olduğu belirlenmiştir. Son olarak ekonomik açıdan ise en iyi durumun LCOE değerinin 0,1085$/kWh ile yakıt karışımı 1'de olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the performance of an industrial biomass combustion plant with a capacity of 27 MWe located in Afyonkarahisar, Turkey through an holistic approach in terms of energy, exergy, environmental impacts, economic (4E), and sustainability. The impact of five distinct fuel blends on the system performance criteria was assessed based on real-time data obtained from the plant. The fuel blends were obtained from mixing the reed cane, corn stalk, pine cap, poplar cap, and tree root materials at varying ratios. The results of the thermodynamic analyses indicated that exergy destruction within the system was most significant in the boiler with 64%. Furthermore, fuel blend 5 demonstrated the most optimal performance with energy and exergy efficiency values of 15% and 14%, respectively. In the life cycle analysis, it was determined that the majority of the environmental impact originated from the transportation of raw materials to the plant. Consequently, fuel blend 5 was identified as the most environmentally friendly blend. The sustainability analyses yielded identical results for all fuel blends. By integrating the thermodynamic and environmental impacts, the fifth blend was identified as the optimal fuel formula. From an economic standpoint, fuel blend 1 emerged as the most cost-effective option, with an LCOE of $0.1085/kWh.