Türk askeri havacılığı'nın kuruluş dönemi: Askeri Hava Mecmuası (1925-1927)
The foundation period of Turkish military aviation: Military Aviation Journal (1925-1927)
- Tez No: 910645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KUTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk yayını olan Askeri Hava Mecmuasının 1925-1927 yılları arasında basılan sayıları üzerinden Türk havacılık tarihinin kuruluş dönemine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Nitekim, askeri tarihin yazılı kaynakları arasında süreli yayınlar önemli bir yer tutmaktadırlar. Ancak, Askeri Hava Mecmuasının 1925 yılına kadar olan sayıları bir süreç dâhilinde yayınlanmadığından ve bazı sayıları isim değişikliği ile basıldığından araştırma kapsamı dışında tutulmuştur. Derginin 1917 yılından itibaren geçirdiği dönüşüm sürecinin Türk Havacılık tarihi bağlamında anlaşılmaya çalışılması araştırmanın ilk basamağını oluşturmuştur. Ardından derginin belirlenen sayılarının transkribi yapılmış ve derginin içerdiği konular üzerinden tezin alt başlıkları oluşturulmuştur. Böylelikle Kuvay-ı havaiye müfettişliğinin dünya havacılık tarihinde takip ettiği gelişmelerin neler olduğu ve hangi konuların anlaşılmasına önem verdiği tespit edilmeye çalışılmış ve belirlenen konuların araştırma eserleri ile yorumlanarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to contribute to the foundation period of Turkish aviation history through the issues of Askeri Hava Magazine, the first publication of the Turkish Air Force, published between 1925 and 1927. As a matter of fact, periodicals have an important place among the written sources of military history. However, since the issues of the Military Air Journal up to 1925 were not published in a systematic manner and some issues were published with name changes, they were excluded from the scope of the research. The first step of the research was to understand the transformation process of the magazine since 1917 in the context of Turkish Aviation history. The first step of the research was to understand the transformation process of the magazine since 1917 in the context of Turkish Aviation history. In this way, it was attempted to determine what developments the Air Force Inspectorate followed in the history of world aviation and which subjects were given importance to understand, and it was aimed to evaluate the determined subjects by interpreting them through research Works.