Adölesanlarda beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının gastrointestinal semptomlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nutrition and exercise habits on gastrointestinal symptoms in adolescents
- Tez No: 910851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada Adölesanlarda beslenme-egzersiz alışkanlıklarının gastrointestinal semptomlara etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Araştırma Selçuklu Merkez İlçesi Ortaokulları'nda 1 Şubat 2024 ile 1 Nisan 2024 tarihleri arasında çalışma için onamı alınmış 12-14 yaş arasındaki sağlıklı öğrencilerle yüz yüze görüşülerek yapıldı. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verildi ve kabul edenlere gönüllü onam formu imzalatıldı. Toplam 487 anket dolduruldu. Anketlerde cevaplanmayan soruların olması, bazı katılımcıların dışlama kriterlerine dahil olmasından dolayı 21 anket çalışma dışı bırakıldı. Çalışma 466 katılımcı ile tamamlandı. Gönüllülerden sosyodemografik verileri içeren anket formu, Adolesanlar İçin Beslenme Egzersiz Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği (BEDÖ) ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) doldurmaları istendi. İstatistiksel analizler Statistical Packet for The Social Science (SPSS) versiyon 22.0 programında yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaşı ortalama 12,81±0,036 bulundu. Katılmcıların %54,9 (n=256) kızdı, %4'ünün (n=42) kronik bir hastalığı vardı ve %64,2'si depresyon riskine sahipti.
Özet (Çeviri)
s study aimed to evaluate the effect of nutrition-exercise habits on gastrointestinal symptoms in adolescents. Materials and methods: The research was conducted through face-to-face interviews with healthy students aged 12-14 who had given consent to participate between February 1, 2024, and April 1, 2024, in the central district of Selçuklu. Participants were informed about the study, and those who agreed signed a voluntary consent form. A total of 487 surveys were completed. Due to unanswered questions in the surveys and the exclusion of some participants based on specific criteria, 21 surveys were excluded from the study. The research was completed with 466 participants. Volunteers were asked to fill out a questionnaire containing sociodemographic data, the Adolescent Nutrition Exercise Behavior Assessment Scale (BEDÖ), and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSDÖ). Statistical analyses were conducted using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0. Results: The average age of participants was found to be 12.81±0.036. Of the participants, 54.9% (n=256) were female, 4% (n=42) had a chronic illness, and 64.2% were at risk of depression.