Genetik algoritma kullanılarak rüzgar türbinleri için mikro konumlandırma
Micro positioning for wind turbines using genetic algorithm
  1. Tez No: 911027
  2. Yazar: BUKET KÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT TERZİ, YRD. DOÇ. DR. KENAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Enerji ihtiyaçlarını gidermek amacıyla birçok ülke rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyokütle enerjisi ve dalga enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi duymaktadır. Ülkemizde de enerji talebinin karşılanabilmesi için mevcut yenilenebilir enerji potansiyelinin değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar artış göstermektedir. Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarından, rüzgar enerjisi ile ilgili yapılan yatırımlar oldukça çoğalmıştır. Dünya'da rüzgar enerjisi alanında büyük santral kurulumları ile enerji ihtiyacımızın önemli bir kısmı karşılanır hale gelmiştir. Rüzgar enerjisi santrallerinde rüzgar türbinlerinin yerleşim tasarımı oldukça önemli bir unsurdur. Türbinlerin alan üzerindeki yerleşimi üretilen enerji miktarını ve maliyetini oldukça etkilemektedir. Optimal bir tasarımda daha yüksek enerji üretimi yapılabilmektedir. Rüzgar türbinlerinin araziye yerleşimi yapılırken arka arkaya gelen türbinler birbirlerinin rüzgarından etkilenirler. Bu etkileşim wake etkisi adını almaktadır. Türbinlerin birbirinden etkilenmemeleri, verimli şekilde enerji üretmeleri ve wake etkisine maruz kalmamaları için arazi boyutu dikkate alınarak, en uygun sayıda türbin yerleşimi yapılmalıdır. Bu çalışmada rüzgar tarlasının türbinlerinin yerleşiminde genetik algoritma ile tesis yerleşimi yapılmıştır. Araziye verim kaybı olmaksızın 7 adet rüzgar türbini sığması beklenirken 14 adet yerleştirildiğinde bile wake etkisine maruz kalmadan, en verimli şekilde enerji üretileceği çözümüne ulaşılmıştır. 21 adet rüzgar türbini yerleşimi yapıldığında bile az bir verim kaybı ile enerji üretilebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
To meet energy needs, many countries are interested in renewable energy sources such as wind energy, solar energy, biomass energy and wave energy. In our country, studies about the usage of existing renewable energy potential have been increasing in order to meet energy demand. In recent years, investments in renewable energy sources and wind energy have increased considerably. In the World, with the installation of large power plants in the field of wind energy, a considerable part of our energy needs has been met. The layout design of wind turbines in wind energy plants is a very important factor. The settlement of the turbines on the field greatly affects the amount of energy produced and the cost. Higher energy production can be achieved in an optimal design. When the wind turbines are settled on the ground, successive turbines are influenced by each other's wind. This interaction is called wake effect. The most appropriate number of turbine settlements should be made considering the size of the terrain for the turbines not to be influenced by each other, to produce energy efficiently and to avoid wake effects. In this study, the plant layout was established with the genetic algorithm at the location of the turbines of the wind field. Seven pieces of wind turbines are expected to be lost without loss of land efficiency, and even when 14 pieces are placed, the solution is reached to produce the most efficient energy without being exposed to wake effect. Even when 21 wind turbines were settled, it was possible to produce energy with a little loss of efficiency.