Çölyak hastalarında diyete uyum ile bağırsak hasarının biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Biochemical evaluation of the effect of dietary compliance on intestinal damage in celiac patients
  1. Tez No: 911033
  2. Yazar: AYKUT ALTINBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Biochemistry, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çölyak hastalarının bağırsak durumunu serum intestinal yağ asidi bağlayıcı protein (I-FABP), interlökin 15 (IL-15) ve interferon gama (IFN-γ) seviyeleri ile non-invaziv olarak gösterilmesi, glutensiz diyete (gluten free diet, GFD) uyumun serum I-FABP, IL-15 ve IFN-γ seviyeleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi, diyete uyumun çölyak hastalarının beslenme durumlarına etkisini PINI ile değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Kayseri Çölyakla Yaşam Derneği üyesi, Türkiye'nin farklı merkezlerinde daha önce Çölyak tanısı konmuş, takipli 103 erişkin hasta (18 yaşından büyük) alınmıştır. Çalışmada, çölyak hastalarının alınan anamnezlerinde GFD'ye en az 1 yıldır uyduğu belirlenen ve çölyak otoantikorları negatif olanlar diyete uyan (n=53), GFD'ye uymadıkları belirlenen ve çölyak otoantikorları pozitif olan hastalar diyete uymayanlar (n=50) olarak iki gruba ayrıldı. 12 saat açlığı takiben antikoagülan içermeyen tüplere venöz kan örneği alınarak serumlar ayrıldı. Alfa-1 asit glikoprotein, IL-15, IFN-γ, I-FABP, anti-doku transglutaminaz (anti-tTG) IgA, anti-gliadin IgG, anti-gliadin IgA seviyeleri ticari ELISA kitleri kullanılarak çalışıldı. Prealbümin, albümin, CRP düzeyleri otoanalizörde (Roche Cobas 8000-c701) uygun ticari kitler kullanılarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to demonstrate the intestinal status of celiac patients non-invasively by serum intestinal fatty acid binding protein (I-FABP), interleukin 15 (IL-15), and interferon-gamma (IFN-γ) levels, to evaluate the relationship between adherence to a gluten-free diet and serum I-FABP, IL-15 and IFN-γ levels, and to evaluate the effect of dietary compliance on the nutritional status of celiac patients with PINI. Material and Method: The study included 103 adult patients (over 18 years of age) who were members of the Kayseri Life with Celiac Association, who were diagnosed with Celiac in different centers in Turkey and were followed up. Participants were divided into two groups as patients with negative celiac autoantibodies who complied to GFD for at least 1 year (n=53), and patients with positive celiac autoantibodies who did not comply with GFD (n=50). After 12 hours of fasting, venous blood samples were taken into tubes without anticoagulants, and serum samples were separated. Alpha-1 acid glycoprotein, IL-15, IFN-γ, I-FABP, anti-tissue transglutaminase (anti-tTG) IgA, anti-gliadin IgG, anti-gliadin IgA levels were studied using commercial ELISA kits. Prealbumin, albumin, CRP levels were performed on an autoanalyzer (Roche Cobas 8000-c701) with appropriate commercial kits.