Numerical investigation of cyclic performance limits of precast reinforced concrete beam-column connections
Önüretimli betonarme kiriş-kolon bağlantılarının çevrimsel performans limitlerinin sayısal olarak araştırılması
  1. Tez No: 911545
  2. Yazar: MUHAMMAD SAQIB SODAGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK CAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Önüretimli betonarme yapılar, sanayinin gelişimiyle birlikte giderek daha yaygın hale gelmiştir. Bu yapıların temel avantajları arasında düşük maliyet, daha iyi kalite ve inşaat süresinin kısalması yer almaktadır. Ancak, 1998 Adana-Ceyhan, 1999 Kocaeli ve Düzce ile 2023 Kahramanmaraş depremleri gibi büyük depremler sırasında, bağlantıların yetersiz dayanımı nedeniyle önüretimli yapılarda ciddi hasarlar ve çökmeler meydana gelmiştir. Önüretimli yapıların genel performansı, bağlantılarının güvenilirliğine büyük ölçüde bağlıdır ve bu bağlantılar genellikle moment aktaran şekilde tasarlanmaktadır. Bu çalışmada, Seismostruct yazılımında uygulanan yığılı plastisite yaklaşımına dayalı bir sayısal model kullanarak ıslak (MAB 1) ve ıslak-kaynaklı (MAB 3) moment aktaran bağlantıların performansı değerlendirilmiştir. Bağlantıların doğrusal olmayan davranışını doğrulamak ve çevrimsel dayanım parametrelerini değerlendirmek için doğrusal olmayan analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, önerilen bağlantı modelleme yaklaşımı kullanılarak bir çerçeve de modellenmiştir. Deprem kayıtları, SeismoMatch yazılımı kullanılarak hedef tasarım spektrumuna ölçeklendirilmiştir. Performans sınırlarını değerlendirmek amacıyla doğrusal olmayan zaman tanım alanında dinamik analizler yapılmış ve sonuçlar, Türk Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY, 2018) kapsamında belirtilen performans kriterleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yapısal performansı değerlendirmek amacıyla ıslak-kaynaklı (MAB 3) bağlantılara sahip bir çerçeve üzerinde artımsal dinamik analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Precast concrete structures have become increasingly widespread with the advancement of industrial development. Their key advantages include low cost, improved quality, and reduced construction time. However, significant damage and collapse of precast structures occurred during major earthquakes, such as the 1998 Adana-Ceyhan, 1999 Kocaeli and Düzce, and 2023 Kahramanmaraş earthquakes, primarily due to inadequate connection strength. The overall performance of precast structures is heavily dependent on the reliability of their connections, which are typically designed as moment-resisting. In this study, the performance of emulative (MAB 1) and emulative-welded (MAB 3) moment-resisting connections were evaluated using a numerical model based on a lumped plasticity approach implemented in Seismostruct software. Non-linear analyses were conducted to validate the connections' nonlinear behavior and assess their cyclic strength parameters. Additionally, a frame was modeled using the proposed connection modeling approach. Earthquake records were scaled to the target design spectrum using SeismoMatch software. Non-linear time-history dynamic analyses were conducted to evaluate performance limits, and the results were compared with the performance criteria specified in the Turkish Building Earthquake Code (TBEC, 2018). Additionally, incremental dynamic analyses were conducted on a frame with emulative-welded (MAB 3) connections to assess its structural performance.