Sarkoidoz hastalarında prognostik nutrisyonel indeks ile sol ventrikül global longitudinal strain arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between prognostic nutritional index and left ventricular global longitudinal strain in patients with sarcoidosis
  1. Tez No: 911636
  2. Yazar: FURKAN KÜLEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş Sarkoidoz öncelikle akciğer tutmakla birlikte birçok sistem ve organı tutan sistemik bir hastalıktır. Etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte vücudun immün sisteminde dahil olduğu birçok sebeple farklı organ ve sistemlerde non-kazeifiye granülomlarla seyreder. Sarkoidoz hastalığında kardiyak tutulum mortalite ve morbidite açısından önemli bir değere sahiptir. Kardiyak tutulumun tanısı amacıyla ekokardiyografi, PET-BT ve kardiyak MR görüntüleme kullanılmaktadır. Daha önceki literatür bilgileri incelendiğinde kardiyak tutulumu olan sarkoidoz hastalarında yapılan deformasyon görüntülemede sol ventrikül global longitudinal strain değerlerinde bozulma olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın temel amacı bu bozulmanın bir inflamasyon ve beslenme göstergesi olan prognostik nutrisyonel indeks ile ilişkili olup olmadığını bulmaktır. Prognostik nutrisyonel indeks daha önceden bir çok malignite ve inflamatuar hastalıkta prognoz göstergesi ve hastalık ciddiyeti tayini ile ilişkilendirilmiştir. Güncel literatürde sarkoidoz hastalarında ekokardiyografi görüntüleri ile prognostik nutrisyonel indeksin arasındaki ilişkinin varlığını değerlendiren bir çalışma olmadığı için bu ilişkinin değerlendirilmesi planlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 1 Mart 2024- 1 Kasım 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde sarkoidoz tanısıyla göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran ve dahil olma kriterlerini karşılayan 49 hasta alınmıştır. Hastalara 2 boyutlu ekokardiyografik görüntüleme yöntemi ile sol ventrikül global longitudinal strain değeri hesaplanmıştır. Sol ventrikül strain değeri -18'in üzerinde olanlar ile bull's eye haritada bölgesel anormallik saptanan hastalar kardiyak tutulum açısından anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmamızda PNI değeri [(10 × serum albümin (g/dL)) + (0.005 × lenfosit sayısı)] formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Daha sonra sol ventrikül strain analizinde anormallik saptananlar ile PNI değeri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %24'ü (n:12) erkek, %76'sı (n:37) kadındır. Sarkoidoz hastalığının akciğer dışı en sık tutulum yeri cilt(%35, n:17) olarak saptanmıştır. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 49±11 olup minumum yaş 23 maksimum yaş ise 72 idi. Sarkoidoza en sık eşlik eden komorbidite hipertansiyon olup hastaların %25'inde (n:13) mevcuttur. Sol ventrikül strain görüntüleme sonucuna göre hastaların yüzde 25'inde (n:12) kardiyak tutulum görülmüştür. Kardiyak tutulumun cinsiyet ile ilişkisi incelendiğinde her iki cinsiyet arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Diabetes mellitus ve hipertansiyon varlığının sarkoidoz hastalarında kardiyak tutulum üzerine anlamlı etkisi görülmemiştir. Prognostik nutrisyonel İndeksin korelasyon analizinde sol ventrikül global longitudinal strain için r=0,08 (p=0,610), sol ventrikül posterobazal strain için r=0,04 (p=0,766), sağ ventrikül S' velosite için r=-0,36 (p=0,012) olarak hesaplanmıştır. Bunlar arasında yalnızca sağ ventrikül S' velositesi ile prognostik nutrisyonel indeks arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda sarkoidoz hastalarında prognostik nutrisyonel indeks değeri ile ekokardiyografik strain incelemeyle tespit edilen kardiyak tutulum arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Sarkoidoz hastalığında kardiyak tutuluma bu değere göre karar verilmemesi, ileri görüntüleme yöntemiyle değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoidosis is primarily a pulmonary disease but it affects multiple systems and organs. Etiology of sarcoidosis is not cleary clarified, it presents with non-caseating granulomas in various organs and systems due to various factors, including immune system. Cardiac involvement has a prognostic value of sarcoidosis in terms of mortality and morbidity. Echocardiography, PET-CT, and cardiac MRI are used for diagnosing cardiac involvement. It has shown that patients with cardiac involvement in sarcoidosis exhibit deterioration in global longitudinal strain values of the left ventricle. The main aim of our study is to identify whether this deterioration is correlated to the prognostic nutritional index (PNI), which is an indicator of inflammation and nutrition. Prognostic nutritional index has been associated with prognosis and severity in various malignancies and inflammatory diseases. Since there is no study in the current literature evaluating the relationship between echocardiographic images and the prognostic nutritional index in patients with sarcoidosis, this relationship was planned to be assessed. Materials and Methods: The study included 49 patients who applied to the pulmonology outpatient clinic with a diagnosis of sarcoidosis between December 1, 2023, and November 1, 2024, and met the inclusion criteria. The left ventricular global longitudinal strain value was calculated using two-dimensional echocardiographic imaging. Patients with a left ventricular strain value above -18 and those with regional abnormalities detected on the bull's eye map were considered positive for cardiac involvement. In our study, the PNI value was calculated using the formula [(10 × serum albumin (g/dL)) + (0.005 × lymphocyte count)]. The relationship between abnormalities detected in the left ventricular strain analysis and the PNI value analysed. Results: 24% of the patients included in the study were male (n: 12) and 76% were female (n: 37). The most common extrapulmonary site of involvement in sarcoidosis was the skin (35%, n: 17). The mean age of the patients was 49±11 years, with a minimum age of 23 and a maximum age of 72. The most common comorbidity accompanying sarcoidosis was hypertension, present in 25% of the patients (n: 13). According to the left ventricular strain imaging results, cardiac involvement was observed in 25% of the patients (n: 12). There was no significant difference was found between the two genders in case of cardiac involvement. The presence of diabetes mellitus and hypertension did not show a significant effect on cardiac involvement in sarcoidosis patients. In the correlation analysis of the prognostic nutritional index, the values were calculated as follows: r=0.08 (p=0.610) for left ventricular global longitudinal strain, r=0.04 (p=0.766) for left ventricular posterobasal strain, and r=-0.36 (p=0.012) for right ventricular S' velocity. Only a statistically significant relationship was found between right ventricular S' velocity and the prognostic nutritional index. Conclusion: In this study, no significant correlation was found between the prognostic nutritional index value and cardiac involvement detected by echocardiographic strain imaging in patients with sarcoidosis. Decisions regarding cardiac involvement in sarcoidosis should not be based on this value, and further imaging methods are required for evaluation.