Patara suyolu çalışmalarında ele geçen Roma dönemi seramikleri
Roman pottery from waterline in Patara
  1. Tez No: 911781
  2. Yazar: DENİZ ETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez, Patara Antik Kenti'nde gerçekleştirilen Su Yolu projesi kazıları kapsamında ele geçirilen Doğu Sigillata A (DSA) grubu seramiklerin detaylı bir analizini sunmaktadır. 2009 ve 2010 yıllarında yürütülen arkeolojik kazılar sırasında bulunan bu seramikler, Lykia Bölgesi'nin Hellenistik Dönem ve Erken Roma Dönemi'nde önemli bir ticaret ve kültürel etkileşim merkezi olduğunu göstermektedir. Çalışma, seramiklerin tipolojik sınıflandırılması, teknik özellikleri ve Hayes Form tiplerine göre tarihlendirilmesi üzerine yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, seramikler üzerindeki grafitto ve baskı bezemeleri aracılığıyla bölgenin dilsel ve etnolojik karakteristikleri hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. DSA seramiklerinin üzerindeki bezeme ve yazıtlar, antik dönemdeki insanların günlük yaşamı, ticari ilişkileri ve kültürel alışverişleri hakkında bilgi vermektedir. Bu yazıtlar ve bezemeler, seramiklerin sadece kullanım amaçlı değil, aynı zamanda sosyal ve dini ifadeler içerdiğini göstermektedir. Tondo üzerindeki İsis Tacı motifi ve palmet baskıları gibi özellikler, dönemin dini ve kültürel çeşitliliğine ışık tutmaktadır. Seramiklerin hammaddesi, pişirilme teknikleri ve astar özellikleri, bölgedeki seramik üretim tekniklerinin evrimini ve ticari dağılımını ortaya koymaktadır. Bu seramikler, Hellenistik Dönem'den Roma Dönemi'ne geçiş sürecinde Lykia'nın nasıl bir değişim geçirdiğini, özellikle ticaret yolları ve kültürel etkileşim açısından ele almaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Patara'daki DSA seramiklerinin arkeolojik, tarihsel ve kültürel bağlamlarını derinlemesine incelerken, Lykia Bölgesi'nin geniş Akdeniz dünyası içindeki rolünü yeniden değerlendirmemizi sağlamaktadır. Çalışma, bölgenin antik dünya ile olan bağlantılarını ve bu bağlantıların sosyo-ekonomik yapı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koyarak, Akdeniz arkeolojisi literatürüne önemli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a detailed analysis of the Eastern Sigillata A (DSA) group ceramics uncovered during the Waterways Project excavations in the ancient city of Patara. Conducted during the 2009 and 2010 archaeological seasons, these findings highlight the region of Lycia as a significant center of trade and cultural interaction during the Hellenistic and Early Roman periods. The study focuses on the typological classification, tecnical characteristics, and dating of the ceramics according to Hayes Form types. Additionally, inscriptions and decorative motifs on the ceramics provide valuable insights into the linguistic and ethnological characteristics of the region. Notably, the decorations and inscriptions on the DSA ceramics reveal information about the daily lives, trade relations, and cultural exchanges of ancient peoples. These inscriptions and decorations indicate that the ceramics served not only practical purposes but also social and religious expressions. Features such as the Isis Crown motif and palmette prints on the tondos highlight the religious and cultural diversity of the period. The raw materials, firing techniques, and glazing characteristics of the ceramics shed light on the evolution of ceramic production techniques and their commercial distribution in the region. These ceramics mark the transition from the Hellenistic to the Roman Period in Lycia, particularly in terms of trade routes and cultural interactions. In conclusion, this thesis provides a comprehensive examination of the archaeological, historical, and cultural contexts of DSA ceramics in Patara, allowing for a reevaluation of Lycia's role within the broader Mediterranean world. The study details the region's connections to the ancient world and the socio-economic impacts of these connections, making significant contributions to the literature on Mediterranean archaeology