Diplomacy and external relations of the European Union in the light of international relations theories
Uluslararası ilişkiler teorileri ışığında Avrupa Birliği diplomasisi ve dış ilişkileri
- Tez No: 912748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) diplomasi ve dış ilişkiler alanındaki karmaşık dinamiklerini uluslararası ilişkiler teorilerinin perspektifinden incelemektedir. Üç ayrı bölüme ayrılan çalışma, AB'nin diplomatik kurumlarını, yapılarını, karar alma süreçlerini ve Birliği uluslararası sahnede temsil etme rolünü aydınlatan bir analizle başlamaktadır. Bu ilk bölüm ayrıca AB'nin dış politika alanında özerk bir şekilde hareket etme yeteneği açısından özellikle son dönemlerdeki diplomatik uygulamalarındaki gelişmeleri de incelemektedir. Tezin ikinci bölümü, uluslararası ilişkilerin temel teorilerine odaklanmakta ve Avrupa diplomasisini anlama açısından bu teorilerin önemini vurgulamaktadır. Gerçekçi, liberal ve yapısalcı bakış açılarını inceleyerek, çalışma AB'nin diplomatik eylemlerinin temelinde yatan motivasyonları ve stratejileri, ayrıca küresel sahnede karşılaştığı zorlukları ve fırsatları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Son olarak, tezin üçüncü bölümü AB'nin çeşitli boyutlarda özel diplomatik fonksiyonlarını keşfetmektedir. Avrupa Birliği Anlaşması'nın tarihsel evrimini ve Birlik'in diplomatik kapasitelerine olan etkisini incelemekte, ayrıca Avrupa üye devletleri ile ABD arasındaki ilişkileri ve AB ile uluslararası ortakları arasındaki ticaret ve ticari ilişkilerin dinamiklerini analiz etmektedir. AB'nin diplomatik uygulamalarının derinlemesine analizi ile uluslararası ilişkiler teorilerinin anlayışı birleştirilerek, bu tez AB'nin karmaşık küresel manzara üzerinde nasıl gezindiğini ve diplomatik aracı olarak nasıl kendi çıkarlarını ve değerlerini uluslararası sahnede tanıttığını kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis explores the complex dynamics of diplomacy and external relations of the European Union (EU) through the lens of international relations theories. Divided into three distinct parts, the study begins with an analysis of the EU's diplomatic institutions, shedding light on their structure, decision-making processes, and role in representing the Union on the international stage. This first part also examines recent developments in the EU's diplomatic practice, particularly regarding its ability to act autonomously in the field of foreign policy. The second part of the thesis focuses on the major theories of international relations and their relevance to understanding European diplomacy. By examining the realist, liberal, and constructivist perspectives, the study seeks to illuminate the motivations and strategies underlying the EU's diplomatic actions, as well as the challenges and opportunities it faces on the global stage. Finally, the third part of the thesis explores the EU's specific diplomatic functions across several dimensions. It examines the historical evolution of the Treaty of the European Union and its impact on the Union's diplomatic capabilities. Additionally, it analyses the relations between European member states and the United States, as well as the dynamics of trade and commercial engagements between the EU and its international partners. By combining an in-depth analysis of EU diplomatic practices with an understanding of international relations theories, this thesis aims to provide a comprehensive overview of how the EU navigates the complex global landscape and how it utilizes diplomacy as a tool to promote its interests and values on the international stage.