Romatoid artrit ve osteoartrozlu hastalarda eritrosit süperoxide dismutaz, glutatyon peroksidaz ve katalaz enzim düzeyleri
The Enzym levels of erythrocyt superoxide dismutase, glutathione peroxidase and catalase in patients with rheumatoid arthritis and osteoarthritis
  1. Tez No: 91286
  2. Yazar: FATMA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
36 6.ÖZET Atomlar bir nûkleus ve onun etrafında hareket eden çift(eşleşmiş) elektronlar içerirler. Serbest radikaller, bir veya daha fazla eşleşmemiş elektronu bulunan atom veya moleküllerdir. Bu eşleşmemiş elektronlar atom veya moleküllerin kimyasal reaktivhesini bozarak onları reaktif hale getirirler. Aktif fagositler (nötrofiL, monosit, makrofaj, eozinofil) tarafindan, yabana organizmaları öldürmek için büyük miktarda serbest radikal(geneUikle süperoksid) üretimi meydana gelir. Kronik inflamasyonlar esnasında (Ör. romatoid artrit), bu normal koruyucu mekanizma doku hasarına neden olacak düzeye gelebilmektedir. Son zamanlarda, serbest radikallerin immün sistem ve inflamasyonda önemli rolleri olduğu tanımlanmıştır. Romatoid artrit ve diz osteoartriti olan hastalarla birlikte, sağlıklı kontrollerin eritrosit antioksidan enzim (SOD, Gpx, CAT) aktivitelerini tayin etmek amacıyla bu çalışma RA'Iİ hastalardaki SOD değerleri OA ve kontrol grubuna göre daha düşük idi(sırasıyla t=1.96, p=0.04, t=3.89 p=O.0003). GPx aktiviteleri arasmda ise, RA ile OA ve OA ile kontrol grupları arasmda anlamlı bir fark bulunmazken(sırasıyla t=08 p=0.28, 1=0.79 0=0.43), RA ile kontrol grubu arasındaki fark az anlamlı idi(t=1.97 p=0.04). Buna göre, RA'li hastalarda GPx aktivitesi kontrol grubundan daha düşük idi. CAT aktivitesi, RA'li grupta OA'e göre anlamlı olarak düşük iken(t=2.15 p=0.04), RA ile kontrol grubu arasmda önemli bir fark gözlenmedi (t=1.07 p=0.29). Sonuç olarak, RA'de antioksidan savunma sistemlerinden olan enzim aknvitelerinde azalma olmaktadır. Bu durum, bu enzimlerin reaksiyonlar esnasında fazla miktarda kullanılmasına veya serbest radikallerle inhibisyonuna bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
57 7.SUMMARY Atoms contain a nucleus, and electrons move around the nucleus, usually in pairs. A free radical is any atom or molecule that contains one or more unpaired electrons. The unpaired electrons alter the chemical reactivity of an atom or molecule, usually making it more reactive than the corresponding non-radical. Activated phagocytes (neutrophyls, monocytes^nacrophages, eosinophils) generate large amounts of free radicals(generally superoxide) as part of the mechanism by which foreign organisms are killed. During chronic inflammations (e.g. rheumatoid arthritis) this normal protective mechanism may become destructive. Researcers now recognise that free radicals are critical players in the immune system and the process of inflammation. Our study was undertaken in an attempt to determine the activities of antioxidant enzymes (SOD, GPx, CAT) in erythrocytes obtained from patients with rheumatoid arthritis (RA), osteoarthritis (OA) of knee joints and, as control, from healthy volunteers. In patients with RA, average SOD activity was lower than patients with OA and controls (t=1.96 p=0.04, t=3.89 p=0.0003 respectively). GPx activity between RA and OA, groups,and between OA and control groups did not differ significantly (t=1.08 p=0.28, t=0.79 p=0.43 respectively). However, GPx activity in RA was lower than that of control (t=1.97 p=0.04). While, the activity of CAT in RA was significantly lower than OA, there was no significant difference between RA and control groups (t=2.15 p=0.04, t=1.07 p=0.29 respectively). In conclusion, decreased antioxidant enzyme activities were established in patients with RA. The decrease in enzyme levels may be explained as these enzymes were used excessively in chemical reactions,or were inhibited by free radical generation.