Ratlarda deneysel diyabet modelinde egzersiz uygulamasının T lenfosit alt gruplarına etkisi
Effects of exercise on T lymphocyte subgroups in experimental diabetes model in rats
- Tez No: 913159
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DÖNMEZ, PROF. DR. SEMA USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada ratlarda streptozotosin ile oluşturulan deneysel diyabet modelinde egzersiz uygulamasının T lenfosit alt gruplarına etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada 24 adet 6 haftalık Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar kontrol, diyabet, egzersiz ve diyabet+egzersiz olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Diyabet gruplarına (diyabet ve diyabet+egzersiz) 60 mg/kg streptozotosin tek doz intraperitoneal enjeksiyon ile uygulandı. Egzersiz gruplarına (egzersiz ve diyabet+egzersiz) 4 hafta boyunca koşu bandında günlük 45 dk, 20 m/dk hızla egzersiz yaptırıldı. Deneysel uygulamaların sonunda tüm ratlardan thiopental anestezisi altında kan örnekleri alındıktan sonra servikal dislokasyon yapılarak duodenum, ileum, dalak ve mezenteriyal lenf yumrusu örnekleri alındı. Kan örneklerinde ANAE enzim demonstrasyonu yapılıp doku örnekleri de histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi. Duodenum ve ileumda CD4+ ve CD8+ lenfositlere, kriptlerin bulunduğu bölgelerde, villusların tepe kısımlarına göre daha az rastlandı. İleumda Peyer plaklarında CD8+ lenfositlere tepe kısımlarında, CD4+ lenfositlere ise Peyer plaklarının alt bölgelerinde daha fazla rastlandı. Duodenumda CD8 pozitifliği egzersiz grubunda, CD4 pozitifliği ise diyabet grubunda daha fazla görüldü. İleumda CD8 pozitifliği diyabet grubunda daha az, diğer gruplarda ise daha yoğun belirlendi. CD4 pozitifliği ise kontrol ve diyabet grubunda az yoğunlukta, egzersiz ve diyabet+egzersiz grubunda ise orta yoğunlukta görüldü. Dalakta CD8 pozitifliğinin diyabet ve diyabet+egzersiz gruplarında kırmızı pulpa alanlarında olduğu, beyaz pulpa alanlarında ise tüm gruplarda pozitifliğin daha az ve birbirine yakın olduğu görüldü. CD4 pozitifliklerinin daha çok kırmızı pulpa alanlarında olduğu, beyaz pulpada CD4 pozitifliğinin diyabet+egzersiz grubunda daha fazla olduğu görüldü. Lenf yumrularında CD4+ ve CD8+ T lenfositlerin medula bölgesinde daha fazla yerleştiği, korteks ve parakorteks bölgelerinde zayıf pozitif T lenfositler olduğu görüldü. CD8+ T lenfositler diyabet grubunda diğer gruplara göre daha fazla belirlendi. CD4 pozitifliği ise diyabet ve egzersiz gruplarında kontrol grubuna göre daha az yoğunlukta görülürken, diyabet+egzersiz grubunda kontrol grubuna en yakın yoğunlukta görüldü. Diyabet+egzersiz grubunda en yüksek olan perifer kan ANAE-pozitif lenfosit oranı diyabet grubunda en düşük seviyede tespit edildi.
Özet (Çeviri)
24 Wistar Albino rats ( 6 week old) were used in the study. Rats were divided into 4 groups: control, diabetes, exercise and diabetes+exercise. To the diabetes groups (diabetes and diabetes+exercise) 60 mg/kg streptozotocin was administered as a single dose intraperitoneal injection. Exercise groups (exercise and diabetes+exercise) were exercised on the treadmill for 45 minutes daily at a speed of 20 m/min for 4 weeks. At the end of the experimental applications, blood samples were taken from all rats under thiopental anesthesia, and then cervical dislocation was performed and duodenum, ileum, spleen and mesenterial lymph node samples were taken. ANAE enzyme demonstration was performed in blood samples and tissue samples were exemined histopathologically and immunohistochemically. In the duodenum and ileum, CD4+ and CD8+ lymphocytes were less common in the areas where the crypts were located than in the top parts of the villi. In the ileum, CD8+ lymphocytes were found more in the top parts of Peyer's patches, and CD4+ lymphocytes were found more in the lower parts of Peyer's patches. In the duodenum CD8 positivity was more common in the exercise group, and CD4 positivity was more common in the diabetes group. In the ileum CD8 positivity was detected less in the diabetes group, and more intensely in the other groups. CD4 positivity was seen at low intensity in the control and diabetes groups, and at moderate intensity in the exercise and diabetes+exercise groups. In the spleen CD8 positivity was found in the red pulp areas in the diabetes and diabetes+exercise groups, while the positivity in the white pulp areas was less and close to each other in all groups. CD4 positivity was higher in the red pulp areas, and CD4 positivity in the white pulp was higher in the diabetes+exercise group. In the lymph nodes CD4+ and CD8+ T lymphocytes were located more in the medulla region, and there were weakly positive T lymphocytes in the cortex and paracortex regions. CD8+ T lymphocytes were detected more in the diabetes group than in other groups. While CD4 positivity was seen less frequently in the diabetes and exercise groups than in the control group, it was seen at the density closest to the control group in the diabetes+exercise group. Peripheral blood ANAE-positive lymphocyte rates were highest in the diabetes+exercise group whereas the lowest in the diabetes group.