Empirical rejection of maternal rationalism and wisdom in 'My Mother Said I Never Should' by Charlotte Keatley
Charlotte Keatley'in 'Annem Asla Yapmamam Gerektiğini Söyledi' adlı oyununda maternal rasyonalizm ve bilgeliğin ampirik reddi
- Tez No: 913181
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Charlotte Keatley'nin My Mother Said I Never Should adlı oyununda maternal rasyonalizmi ve bilgeliğiyle ilgili geleneksel kabullerin ampirik olarak reddedilmesini ve sorgulanmasını ele almaktadır. Çalışma, her kuşağın geleneksel annelik mirasını reddettiğini ve bu reddin bireylerin özgürleşme ile kimlik oluşturma süreçlerinde nasıl bir rol oynadığını inceleyerek, bu sorgulamanın kuşaklararası çatışmalar ve toplumsal cinsiyet normları ile ilişkisini ve kadın kimliklerinin oluşumundaki etkilerini detaylı bir şekilde analiz etmektedir. 1920-1987 yılları arasında dört farklı kuşağı temsil eden oyunun karakterleri aracılığıyla, toplumsal yapıların bireylerin kimliklerini nasıl şekillendirdiği feminist bir bakış açısıyla değerlendirilmektedir. Doris, geleneksel değerleri ve kadının ev içindeki rolünü somutlaştırırken; Margaret, değişen toplumsal normların etkisiyle modern kadınlık ve annelik anlayışına yönelir. Jackie, bu değişimi kendi döneminin özgürleşme hareketleriyle daha ileri taşır ve eylemleri, değişen toplumsal beklentiler karşısında kimliğini ve arzularını şekillendirirken, geleneksel normların belirgin bir şekilde reddedilişini yansıtır. Rosie ise, kuşaklararası değişimlerin bireysel kimlik üzerindeki etkilerini en yoğun biçimde deneyimler ve kişisel özerklik ile miras alınan roller arasındaki çatışmayı sorgulayarak görünür kılar. Bu çalışma, maternal rasyonelizmin reddini, sadece bireysel bir direniş değil, aynı zamanda kadın rollerini belirleyen geniş toplumsal normlarla olan yüzleşmeleri olarak ele alınır ve kadınların özerklik taleplerinin, feminist bir kimlik inşasına nasıl evrildiğini tartışmakta ve bu sürecin tarihi, kültürel ve sosyal değişimlere bağlı olarak kişilik oluşturmada nasıl önemli olduğunu göstermektedir. Bu tez, gelecekteki feminist drama ve edebiyat çalışmalarında, maternal rollerin toplumsal ve kültürel bağlamlarda daha kapsamlı bir şekilde sorgulanması ve ele alınması için yeni yaklaşımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the theme of empirical rejection of maternal rationalism and wisdom in Charlotte Keatley's play My Mother Said I Never Should. It examines how each generation rejects the traditional legacy of motherhood and explores the role this rejection plays in individuals' processes of navigating personal autonomy and identity formation. This thesis provides a detailed analysis of how this questioning relates to intergenerational conflicts, gender norms, and their impact on the construction of female identities. Through the characters representing four different generations between 1920 and 1987, this study evaluates, from a feminist perspective, how social structures shape individuals' identities. Doris embodies traditional values and the woman's role within the household, while Margaret turns towards modern understandings of womanhood and motherhood under the influence of shifting social norms. Jackie takes this transformation further, propelled by the liberation movements of her time, and her actions reflect a stark rejection of traditional norms as she shapes her identity and desires amidst evolving societal expectations. Rosie, in turn, experiences the effects of intergenerational changes most intensely, questioning the conflict between personal autonomy and inherited roles, thus making this struggle visible. This thesis concludes that this rejection of maternal rationalism is not merely an act of individual resistance but as a reconciliation with broader societal norms that define women's roles. It discusses how women's demands for autonomy have evolved into the construction of feminist identities, demonstrating how this process has been crucial in the formation of personal autonomy in connection with historical, cultural, and social changes. The study proposes new approaches and recommendations for future feminist drama and literature studies, emphasizing the need for a more comprehensive questioning and examination of maternal roles within social and cultural contexts.